Potrącenie z ekwiwalentu za pranie odzieży – potrzebna zgoda pracownika

Autor: Izabela Nowacka
Data: 10-07-2014 r.

Pracodawca powinien uzyskać pisemną zgodę pracownika na potrącenie nadpłaty wynagrodzenia z należności za pranie lub używanie własnej odzieży roboczej oraz ryczałtu pieniężnego za używanie samochodu pracownika do celów służbowych.

Ekwiwalent za odzież roboczą oraz ryczałt samochodowy nie stanowią wynagrodzenia za pracę. Tak wynika z załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń GUS (zaktualizowany w 2003 i 2005 r.). Są to świadczenia traktowane jako wyasygnowane na pokrycie wydatków, a nie świadczenie o charakterze przysparzająco-majątkowym. Zatem, nie mają tu zastosowania przepisy kodeksu pracy z zakresu ochrony wynagrodzenia za pracę. Potrącenia dobrowolne mogą być dokonywane tylko za pisemną zgodą pracownika. Jednak chodzi o potrącenia z wynagrodzenia za pracę, a tu takiego nie ma (ostatnie zostało pobrane we wrześniu).

 

W przypadku egzekucji np. komorniczej czy administracyjnej wymienione świadczenia również są wyłączone spod egzekucji.

Pracodawca nie może więc samowolnie nic ująć z tych świadczeń na swoją rzecz (nadpłacone wynagrodzenie). Co innego gdy pracownik wyrazi zgodę. Wówczas można o kwotę zawyżonego wynagrodzenia zmniejszyć ekwiwalent czy ryczałt samochodowy.

Izabela Nowacka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35299 )
Array ( [docId] => 35299 )