Sprawdzanie postanowienia komornika o zajęciu wynagrodzenia z umowy o pracę

Data: 10-11-2012 r.

Przed dokonaniem potrącenia należy sprawdzić, czy postanowienie komornika o zajęciu jest prawidłowe. Czasami bowiem komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę, podczas, gdy praca świadczona jest na innej podstawie niż umowa o pracę, np. na podstawie umów cywilnoprawnych. Wówczas nie ma obowiązku dokonywania potrącenia. Komornik dokonał bowiem błędnego zajęcia.

Oprócz tego pracodawca powinien również sprawdzić, jakiego rodzaju należności dotyczy egzekucja – czy wszelkich należności otrzymywanych przez pracownika, czy też wyłącznie wynagrodzenia za pracę. Bezpodstawne dokonywanie potrąceń stanowi bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Pracownik, któremu komornik bezpodstawnie dokonał zajęcia należności uprawniony jest natomiast do złożenia do sądu rejonowego skargi na czynności komornika.

Przykład:

Jan Kowalski jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na ¾ etatu w firmie transportowej. Jednocześnie świadczy usługi w ramach umowy zlecenia na rzecz innego podmiotu. Do firmy będącej jego zleceniodawcą wpłynęło postanowienie komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę Jana Kowalskiego. W związku z tym, że Jan Kowalski nie jest zatrudniony w tej firmie na podstawie umowy o pracę, zaś pracę świadczy w ramach umowy cywilnoprawnej, zleceniodawca nie jest zobowiązany do dokonania potrąceń na podstawie otrzymanego postanowienia. Powinien jednak niezwłocznie powiadomić komornika, że Jan Kowalski nie jest pracownikiem, ale zleceniobiorcą. Wówczas komornik powinien wystawić nowe postanowienie o zajęciu wierzytelności.

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141),
  • art. 22 § 1, art. 22 § 11, 22 § 12, art. 87-91, 282 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 767, 776, 833 § 1 i 2 Kodeks postępowania cywilnego

Autor: Paulina Rybicka-Telec – prawnik

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32675 )
Array ( [docId] => 32675 )