Wynagrodzenie pracownika może zająć komornik i dyrektor ZUS

Data: 11-06-2013 r.

W związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracodawca musi przekazać jego część odpowiedniemu organowi, np. komornikowi albo ZUS. Sprawa się komplikuje, gdy dochodzi do zbiegu egzekucji sądowej z administracyjną.

W sytuacji gdy do jednego wynagrodzenia roszczą sobie prawo komornik oraz np. dyrektor ZUS, naczelnik urzędu skarbowego lub gmina administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne. Robią to na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu. Następnie przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję. Dopiero sąd rozstrzyga, który organ egzekucyjny – sądowy czy administracyjny – ma dalej prowadzić postępowanie. Pracodawca w takim przypadku:

  • do czasu otrzymania postanowienia sądu rejonowego rozstrzygającego kwestię prowadzenia łącznie egzekucji – dokonuje potrąceń na podstawie bezwzględnie go obowiązujących przepisów kodeksu pracy,
  • po otrzymaniu postanowienia sądu rozstrzygającego, który organ egzekucyjny prowadzi łącznie wszystkie egzekucje – zobowiązany jest do stosowania się do postanowień tego organu oraz przelewania potrąconych kwot na jego rachunek bankowy.

Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni. Bierze przy tym pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych.

Terminowe zawiadomienie o zbiegu

W przypadku zbiegu egzekucji z wynagrodzenia pracodawca jest zobowiązany powiadomić wszystkie organy egzekucyjne o pozostałych zajęciach w formie oświadczenia o rodzaju przeszkód, w szczególności do podania:

  • jakie inne osoby roszczą sobie prawa do zajętego wynagrodzenia,
  • w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
  • o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

O każdej zmianie tych okoliczności należy powiadomić zarówno komornika, jak i wierzyciela. W przypadku dokonania wpłaty na konto niewłaściwego organu egzekucyjnego (innego niż wskazany w otrzymanym później postanowieniu sądu) pracodawca jest zobowiązany do zawiadomienia o tym obu organów egzekucyjnych. One zaś, jako podmioty publicznoprawne, powinny dokonać między sobą rozliczeń.

Przechowywanie pieniędzy w depozycie

W przepisach o egzekucji z wynagrodzenia nie występuje pojęcie „depozytu”, wobec tego żaden organ egzekucyjny nie może nałożyć na pracodawcę takiego obowiązku. Do czasu wydania postanowienia przez sąd pracodawca jest zobowiązany do wykonywania przelewów na konto właściwego organu egzekucyjnego.

Podstawa prawna:

  • art. 733, art. 881, art. 882, art. 886 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.);
  • art. 62, art. 72, art. 73 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.);
  • art. 87, art. art. 87[1], art. 90, art. 91, art. 282 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Wioletta Słobodzian, specjalista w zakresie prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32689 )
Array ( [docId] => 32689 )