Członek rady nadzorczej jest zgłaszany tylko do ubezpieczenia zdrowotnego

Kategoria: Składki ZUS
Data: 27-02-2014 r.

Osoba sprawująca funkcję członka rady nadzorczej podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla tej grupy osób powstaje z dniem powołania na członka rady nadzorczej, a wygasa w dniu zaprzestania pełnienia tej funkcji.

Pełnienie obowiązków członka rady nadzorczej nie jest natomiast tytułem do ubezpieczeń społecznych, ponieważ nie został on wymieniony w art.6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla członka rady nadzorczej stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki otrzymuje z tytułu pełnionej funkcji.

Osoba, która zostaje członkiem rady nadzorczej, powinna zatem być zgłoszona wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu płatnik składek musi złożyć druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 X X.

Rozliczenie należnych składek za osobę, która równocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i pełni obowiązki członka rady nadzorczej, powinno nastąpić w dwóch imiennych raportach miesięcznych. W raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym 01 10 X X płatnik będzie wykazywał wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek, jakie pracownik będzie otrzymywał z tytułu zatrudnienia, a w raporcie ZUS RZA z kodem 22 40 X X będą wykazywane przychody uzyskiwane z tytułu pełnienia obowiązków członka rady nadzorczej.

Warto dodać, iż otrzymany przez pracownika przychód z tytułu umowy o pracę (stanowiący podstawę wymiaru składek) i pełnienia funkcji członka rady nadzorczej podlega też odrębnie opodatkowaniu. Przychody uzyskane z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej są zaliczone do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Od wypłacanego przychodu z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej płatnik nalicza koszty uzyskania przychodu, ustaloną zaliczkę (zmniejszoną o część składki, która podlega odliczeniu od zaliczki w wysokości 7,75% podstawy wymiaru).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34038 )
Array ( [docId] => 34038 )