Od dodatkowego pakietu medycznego trzeba odprowadzać składki

Kategoria: Składki ZUS
Data: 13-01-2014 r.

Jeżeli z obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania wynika, że prawo do zakupu przez zatrudnionego pakietu medycznego po cenie niższej niż detaliczna zależy od decyzji pracodawcy, taka korzyść nie jest wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Potwierdza to indywidualna interpretacja przepisów zawarta w decyzji ZUS z 17 grudnia 2013 r. (nr 488). Rozpatrywana sprawa dotyczyła spółki, która wprowadziła do regulaminu wynagradzania zapis stwierdzający, że jej zarząd może przyznawać pracownikom uprawnienie do zakupu pakietu medycznego po cenie niższej niż detaliczna. Różnica między wartością usług medycznych a kwotą opłaconą przez zatrudnionego była pokrywana przez pracodawcę. Zdaniem spółki, przychód uzyskiwany przez podwładnego w związku z zakupem pakietu medycznego na takich preferencyjnych zasadach korzystał z wyłączenia z podstawy wymiaru składek.

ZUS uznał jednak takie stanowisko za nieprawidłowe. ZUS wyjaśnił, że podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

Aby można było zastosować to wyłączenie, dana korzyść musi stanowić przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, a prawo do jej uzyskania musi wynikać z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, przewidujących udział zatrudnionego w kosztach nabycia świadczenia. W rozpatrywanym przypadku uzyskanie przez pracownika prawa do zakupu usługi po cenie niższej niż detaliczna musiałoby więc wynikać z regulacji zawartej w regulaminie wynagradzania. Takie uprawnienie nie może być natomiast uzależnione od woli pracodawcy, dla którego regulamin wynagradzania stanowi tylko podstawę do podjęcia decyzji o przyznaniu uprawnienia swoim zatrudnionym.

W sytuacji, gdy zapis regulaminu wynagradzania obowiązujący u pracodawcy przewiduje jedynie fakultatywne przyznanie prawa do zakupu usługi po cenie niższej niż detaliczna, z uwzględnieniem poniesienia częściowej odpłatności przez pracownika, konieczne jest uwzględnienie takiego przychodu w podstawie wymiaru składek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33714 )
Array ( [docId] => 33714 )