Przedsiębiorca ma prawo do ulgi w składkach mimo błędu urzędu

Kategoria: Składki ZUS
Data: 03-10-2013 r.

Aby przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą mógł skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, nie może prowadzić innej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy. Przy czym, chodzi tu o faktyczne prowadzenie działalności, a więc pozostawanie w gotowości do wykonywania usług. Gdy dana osoba faktycznie działalności nie prowadziła, to ten warunek jest spełniony.

Nie mamy do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdy przedsiębiorca nie wykonuje żadnych czynności z nią związanych, a jedynie nie dopełnił obowiązków związanych z przekazaniem informacji o tym do właściwych organów lub też organ ewidencyjny nie przekazał informacji do organu podatkowego (interpretacja nr 783/2013 z 2 lipca 2013 r.).

Przedsiębiorca we wniosku o interpretację ZUS wskazał, że prowadził nieprzerwanie działalność gospodarczą do końca 2001 roku. Wtedy to zgłosił jej zawieszenie i wyrejestrował się jako płatnik w ZUS. Poinformował o tym urząd gminy. Ten z kolei uchybił obowiązkowi i nie zawiadomił o tym fakcie urzędu skarbowego. W 2012 roku wnioskodawca wystąpił do urzędu celem zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Okazało się, że wciąż figuruje w CEIDG, bo urząd nie dokonał jego wykreślenia. Przedsiębiorca miał wątpliwość czy prawidłowo nalicza składki od 30% minimalnego wynagrodzenia. Zaznaczył, że od grudnia 2001 roku aż do roku 2012 nie prowadził działalności gospodarczej a także nie zamierza w żadnym zakresie współpracować z byłym pracodawcą.

 


Według ZUS

W myśl art. 18 a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z uprawnienia do opłacania składek od obniżonej podstawy nie mogą skorzystać osoby, które prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność. W sytuacji prowadzenia przez przedsiębiorcę we wcześniejszym okresie działalności gospodarczej istotne staje się faktyczne jej prowadzenie i zaprzestanie prowadzenia działalności, a nie tylko fakt posiadania uprawnień do jej prowadzenia. Z uwagi, na to że ze stanu faktycznego wynika, że w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia/wznowienia działalności faktycznie nie była ona prowadzona (pomimo wpisu w organie ewidencyjnym), przedsiębiorca ma prawo do ulgi w opłacania składek.

Podstawa prawna:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32815 )
Array ( [docId] => 32815 )