Przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń decyduje wynagrodzenie z umowy o pracę

Kategoria: Składki ZUS
Data: 15-11-2013 r.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która jednocześnie realizuje umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca (oraz niewykonywaną na rzecz własnego pracodawcy), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy o pracę. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze zlecenia są dla niej dobrowolne.

Obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z umowy zlecenia istnieje tylko wówczas, gdy wynagrodzenie pracownika z umowy o pracę jest niższe od minimalnego (aktualnie 1.600 zł). W takim przypadku pracownik wykonujący jednocześnie umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym zarówno z umowy o pracę, jak i z umowy zlecenia. W art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, regulującym kwestie zbiegów tytułów do ubezpieczeń, mowa jest o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca.

Interpretacja tego przepisu jest jednak taka, że decyduje nie podstawa wykazana w raporcie ZUS RCA składanym za dany miesiąc (czyli wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu), ale wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę. Jeżeli więc wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę jest wyższe lub równe minimalnemu, a w danym miesiącu z powodu choroby jego pensja (stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne) będzie niższa od minimalnej, to i tak w tym miesiącu z innych tytułów osoba ta podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Przykład:

Osoba zatrudniona w spółce na podstawie umowy zlecenia wykonuje jednocześnie obowiązki w innej firmie na podstawie umowy o pracę na cały etat. Z umowy zlecenia jest więc zgłoszona tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 21 do 31 października była chora i za ten okres otrzymała od swego pracodawcy wynagrodzenie chorobowe. W konsekwencji jej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy o pracę za październik była niższa od minimalnego wynagrodzenia.

W okresie choroby nie wykonywała także zlecenia, ale w październiku spółka wypłaciła jej wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. W tym przypadku znaczenie ma wynagrodzenie określone w umowie o pracę. Od wypłaconego przez spółkę wynagrodzenia z umowy zlecenia trzeba więc naliczyć tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.


Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Zapisz się na Newsletter

Przegląd Prawa Pracy
Serwis ZUS i Płace
Array ( [docId] => 32840 )

Array ( [docId] => 32840 )

2024 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.