Ubezpieczenia społeczne przy zbiegu stosunku pracy z umową zlecenia

Kategoria: Składki ZUS
Data: 07-08-2014 r.

Stosunek pracy jest zawsze tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego - bez względu na wymiar czasu pracy, wysokość osiąganego przychodu czy też posiadanie innych tytułów do ubezpieczeń. W razie zbiegu stosunku pracy, np. z umową zlecenia wykonywaną dla innego podmiotu niż własny pracodawca, zawsze obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych pozostaje umowa o pracę.

Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to osoba taka podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu także z umowy zlecenia. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne, a chorobowe ma charakter dobrowolny.

Zatem w przypadku, gdyby zleceniobiorczyni otrzymywała od swojego pracodawcy wynagrodzenie w wysokości niższej niż minimalna krajowa płaca, ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze zlecenia byłyby obowiązkowe. Należy podkreślić, że nie jest to kwestia wyboru ubezpieczonego, lecz obowiązek ustawowy.

Izabela Nowacka, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35474 )
Array ( [docId] => 35474 )