Kolejne świadczenia chorobowe często ustala się od tej samej podstawy

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 06-06-2013 r.

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie wystąpiła przerwa albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Zasadę tę stosuje się zarówno w sytuacji, gdy wypłacane są zasiłki tego samego rodzaju (np. zasiłki chorobowe), jak i świadczenia różnego rodzaju (np. wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy).  

Przypomnijmy, że podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych (lub krótszy) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Szczegółowe zasady ustalania podstawy regulują przepisy rozdziału 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa).

Mimo że treść art. 43 ustawy chorobowej jest dość jasna, w praktyce jednak budzi wiele wątpliwości oraz jest przyczyną częstych błędów popełnianych przez pracodawców będących płatnikami świadczeń chorobowych. Błędy te spowodowane są głównie przez nieprawidłowe zrozumienie zapisu określającego długość przerwy między okresami pobierania zasiłków przez danego pracownika, niewywołującej obowiązku przeliczenia podstawy wymiaru.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32912 )
Array ( [docId] => 32912 )