Nowa podstawa wymiaru zasiłku mimo braku przerwy między chorobami

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 03-10-2014 r.

Nie zawsze podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego, który nastąpił po zasiłku chorobowym (wynagrodzeniu chorobowym) po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe lub bez przerwy, będzie ta sama kwota, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku chorobowego(wynagrodzenia chorobowego).

Wprawdzie w takim przypadku podstawy wymiaru obydwu tych świadczeń ustala się z tego samego okresu, ale może być konieczne wyłączenie albo uwzględnienie w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego składnika wynagrodzenia, który był odpowiednio uwzględniany bądź nie, w podstawie wymiaru poprzednio pobieranego zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego).

Stanie się tak na przykład z premią, nagrodą lub dodatkiem do wynagrodzenia, które nie podlegały uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego), ale podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego, gdyż zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie wynagradzania pracownica nie zachowuje do nich prawa za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, choć przysługiwały jej za okres pobierania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego.

Przykład:

Pracownicy przysługuje za okresy:

  • od 25 marca do 26 kwietnia ( 33 dni) - wynagrodzenie chorobowe,

  • od 27 kwietnia do 1 lipca – zasiłek chorobowy,

  • od 2 lipca do 18 listopada (140 dni) - zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego.

Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i miesięczny dodatek stażowy, do którego zgodnie z zasadami wynagradzania zachowuje prawa za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, a nie zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

W podstawie wymiaru przysługującego jej wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego zostało uwzględnione wynagrodzenie zasadnicze za okres od marca roku ubiegłego do lutego roku bieżącego.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy ustalić z tego samego okresu co podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego), gdyż pomiędzy okresami pobierania tych świadczeń nie było przerwy, ale należy uwzględnić w niej dodatek stażowy. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy wypłacone za okres od marca roku ubiegłego do lutego roku bieżącego.

Elżbieta Więckowska – Meisner, specjalista w zakresie świadczeń krótkoterminowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35801 )
Array ( [docId] => 35801 )