Praca w czasie urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 23-11-2012 r.

Kodeks pracy nie zabrania podejmowania dodatkowego zatrudnienia w czasie pobytu na urlopie macierzyńskim. Zarabianie w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego nie wpływa też na wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego. Jednak jest jeden wyjątek – sprawdź jaki.

Żaden przepis Kodeksu pracy, określający zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, nie zabrania podejmowania dodatkowego zatrudnienia w trakcie pobytu na takim urlopie. W stosunku do zasiłku macierzyńskiego nie ma bowiem zastosowania art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepis ten pozbawia prawa do zasiłków w razie wykonywania pracy zarobkowej. Podjęcie zatrudnienia w czasie pobytu na urlopie macierzyńskim nie wpływa na wysokość otrzymywanego zasiłku.

Jest tu jeden wyjątek dotyczący wykonywania pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego u pracodawcy, który takiego urlopu udzielił. Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejszana jest wtedy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie urlopu.

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego nie może podpisać umowy o pracę z własnym pracodawcą, o ile przewiduje ona wykonywanie tego samego rodzaju pracy, jaką świadczył przed pójściem na urlop.

To ograniczenie nie dotyczy jednak pracy na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Zgodnie bowiem z art. 1821 § 4 Kodeksu pracy, osoba uprawniona do takiego urlopu może łączyć korzystanie z niego z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy. Praca nie może być świadczona w wymiarze wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

 

Podstawa prawna:

  • art. 1821 § 4 Kodeksu pracy,
  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Autor: Katarzyna Mrożek - specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:


Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32892 )
Array ( [docId] => 32892 )