Za chorobę bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nie dostanie zasiłku

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 27-08-2013 r.

Chory pracownik nie zawsze otrzyma świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli choroba się przedłuża i pracownik wykorzystał cały okres zasiłkowy, a bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym znowu choruje – nie ma prawa do zasiłku.

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniego, a powstaniem następnego zachorowania nie przekracza 60 dni.

Zwolnienia bez dnia przerwy wliczają się do jednego okresu zasiłkowego

 

Jeżeli występuje ciągłość w zwolnieniu lekarskim, to wszystkie dni nieobecności składają się na jeden okres zasiłkowy – bez względu na to, czy niezdolność do pracy została spowodowana tą samą, czy też inną chorobą.

Przykład:

Pracownik przebywał na zasiłku chorobowym z ubezpieczenia wypadkowego od 22 października 2012 r. do 21 kwietnia 2013 r. (182 dni), następnie od 22 kwietnia do 19 sierpnia 2013 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Po wyczerpaniu tego okresu dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres 20 sierpnia do 5 września 2013 r. Ponieważ niezdolność do pracy od 20 sierpnia 2013 r. powstała bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym, pracownik nie ma prawa do świadczeń chorobowych, a tym samym do nowego okresu zasiłkowego. Nieobecność podwładnego należy traktować jako usprawiedliwioną, ale niepłatną.

Co najmniej 1-dniowa przerwa i inna choroba – nowy okres zasiłkowy

Okres zasiłkowy należy natomiast liczyć od nowa, gdy w niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami wystąpiła choćby jednodniowa przerwa.

Gdyby zatem pracownik, o którym mowa w przykładzie powyżej przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie nawet od 21 sierpnia 2013 r. z powodu innej choroby (np. grypy), bieg rozpocząłby nowy okres zasiłkowy i pracownik miałby prawo do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, a potem zasiłku chorobowego).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32931 )
Array ( [docId] => 32931 )