Sposób zwiększania odpisu na ZFŚS na pracownika niepełnosprawnego

Autor: Emilia Wawrzyszczuk
Data: 13-05-2015 r.

Pracowników niepełnosprawnych uwzględnia się w przeciętnej liczbie zatrudnionych i dokonuje na nich odpisu w wysokości podstawowej (37,5%). Natomiast zwiększając odpis na osoby niepełnosprawne, należy zwiększyć go o odpis w wysokości 6,25% na każdą osobę (bez względu na wymiar czasu pracy oraz bez przeliczania na pełny wymiar czasu pracy) z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na jednego zatrudnionego nalicza się w wysokości 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego (jeśli kwota ta jest wyższa).

Dodatkowo pracodawca może zwiększać odpis o 6,25% tego wynagrodzenia m.in. na każdego emeryta i rencistę oraz osobę, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych i dodatkowo zwiększa na nich odpis na ZFŚS, uwzględnia tych pracowników na 2 sposoby łącznie:

  • po pierwsze – w przeciętnej liczbie zatrudnionych, przeliczając pracowników na pełny wymiar czasu pracy – dokonując na nich odpisu w wysokości podstawowej (37,5%) oraz

  • po drugie – zwiększając odpis na każdą osobę, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zwiększania odpisu na osoby niepełnosprawne pracodawca nie przelicza ich już na pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, ale zwiększa odpis na każdą osobę z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (czyli zarówno na pracownika zatrudnionego w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy) o 6,25%.

Emilia Wawrzyszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37143 )
Array ( [docId] => 37143 )