Wypowiedzenie umowy zlecenia musi mieć formę pisemną

Data: 12-06-2013 r.

Umowa zlecenia może być wypowiedziana w każdym czasie zarówno przez zleceniodawcę, jak i przez zleceniobiorcę. Nie obowiązują tu żadne ograniczenia, jak w przypadku umów o pracę. Oznacza to, że można ją wypowiedzieć także osobie będącej w ciąży.

 

W sytuacji gdy strony podpisały umowę zlecenia, w której nie zamieszczono informacji o możliwości jej wypowiedzenia przez zleceniodawcę lub zleceniobiorcę, obie strony mogą wypowiedzieć wspomnianą umowę. Uprawnienie to wynika wprost z przepisów Kodeksu cywilnego.

 

Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia przez zleceniobiorcę

Kraków, 15 lutego 2013 r.

Mateusz Dolny

ul. Zakopiańska Dolina 1

31-090 Kraków

PUH „Domator”

ul. Halna 67

31-076 Kraków

Korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 746 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.), niniejszym wypowiadam w trybie natychmiastowym umowę zlecenia zawartą ze mną w dniu 1 października 2012 r.

Powodem rozwiązania umowy jest fakt, że zleceniodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za okres od grudnia 2012 r., mimo że w pełni wykonałem prace objęte wspomnianą umową.

 

 

Mateusz Dolny

 

 

W myśl art. 746 § 3 kc nie można się zrzec z góry prawa do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Powodami takimi mogą być np. długotrwała choroba zleceniobiorcy czy też zmiana jego miejsca zamieszkania albo niewypłacenie wynagrodzenia przez zleceniodawcę.

Jeżeli wypowiadającym jest zleceniodawca, ma on obowiązek zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania umowy, a w razie zlecenia odpłatnego – uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom. Natomiast jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien też naprawić szkodę. Z kolei jeśli zleceniobiorca wypowie umowę odpłatną bez ważnego powodu, będzie odpowiedzialny za szkodę.

Generalnie umowa zlecenia ulega wygaśnięciu wskutek śmierci zleceniobiorcy albo utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, jeśli w umowie nie znajdują się inne zapisy. Odwrotnie jest, jeżeli wspomniane przyczyny wystąpią po stronie zleceniodawcy. Artykuł 747 kc stwierdza bowiem, że jeśli nie ma odmiennej umowy, zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci zleceniodawcy, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych.

Podstawa prawna: art. 746 § 1–2, art. 747–748 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93).

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33010 )
Array ( [docId] => 33010 )