Plik JPK – przygotuj się, zanim będzie za późno

Kategoria:
Data: 31-08-2016 r.

Elektroniczne kontrole skarbowe zaczęły obowiązywać duże przedsiębiorstwa już od 1 lipca bieżącego roku, a małe i średnie firmy będą objęte obowiązkiem przekazania pliku JPK od początku nowego roku. Mimo że jest to poważne zagadnienie, które wymaga przygotowania technologicznego i merytorycznego, to wciąż przedsiębiorcy mają znikomą, albo nawet żadną wiedzę na ten temat. Według specjalistów z firmy Sage, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania podatkowego weryfikującego pliki JPK, czasu na przygotowanie zostało naprawdę niewiele. Dlaczego więc jest tak ważne, aby zainteresować się Jednolitym Plikiem Kontrolnym już dziś?

Płacisz VAT? JPK na pewno nie ominie Ciebie

Rok 2017 obejmie wszystkich VAT-owców obowiązkową e-kontrolą skarbową, weryfikującą zeznanie podatkowe przy pomocy pliku JPK. Mimo, że dla MŚP przewidziana jest roczna możliwość odmowy złożenia raportów w formacie innym niż JPK VAT, to od 2018 roku nie będzie to już możliwe. Duże firmy już zmagają się z tym zagadnieniem, gdyż nowa kontrola podatkowa zaczęła obowiązywać dla nich wcześniej, jednak pozostali przedsiębiorcy – właściciele małych i średnich firm – mają jeszcze niecałe pół roku, by przygotować się na nadchodzące zmiany.

 

-Pół roku to niewiele – przekonuje specjalista podatkowy z firmy Sage. – Zwłaszcza w przypadku wdrażania nowych rozwiązań, takich jak elektroniczna kontrola urzędu skarbowego. Wiele zagadnień się zmienia a Ministerstwo Finansów regularnie publikuje nowości dotyczące działania JPK. Jeszcze do niedawna przewidywano obowiązkowe przesyłanie szczegółowej faktury zakupu, a teraz nie jest to konieczne. Konieczna jest natomiast znajomość wszelkich procedur i zasad JPK, gdyż będą one dotyczyły wszystkich firm od 2017 roku.

Warto zauważyć, że sam plik JPK jest łatwy do generowania, jednak problematyczne jest jego sprawdzenie. Pliki w formacie .xml (czyli właśnie Jednolity Plik Kontrolny) są bardzo trudne do zrozumienia, a co dopiero do przeanalizowania pod kątem błędów. Należy pamiętać też, że niezgodność i niespójność informacji w przekazanym pliku będzie skutkowała karami ze strony urzędu skarbowego. Aby wystrzec się tego typu nieprzyjemności, powstają specjalne platformy, które weryfikują zgodność danych w plikach JPK i wykrywają ewentualne błędy.

Inwestycja w święty spokój

Żadnego przedsiębiorcy nie trzeba chyba przekonywać, że zgodność danych i spokój o wszelkie kontrole urzędowe to rzecz priorytetowa. Nie inaczej jest w przypadku nadchodzących e-kontroli skarbowych, które weryfikować będą poprawność JPK. Żeby mieć 100% pewności, że wygenerowany plik nie zawiera błędów, należy zaopatrzyć się w stosowne oprogramowanie podatkowe.

Wszelkie nadchodzące zmiany podatkowe wymagają od przedsiębiorcy odpowiedniego przygotowania się. – Komentuje specjalista Sage i dodaje. – Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w oprogramowanie, które zapewni przedsiębiorcy pełną zgodność danych w generowanym Pliku JPK. Programy takie jak Sage e-Audytor nie tylko skutecznie chronią firmę przed błędami w przekazaniu zeznania, ale także pozwalają na lepszą kontrolę finansów wewnątrz niej.

Skuteczna i sprawna weryfikacja JPK? Ekspert Sage wyjaśnia

Sprawdzanie zgodności danych

Platformy takie jak Sage e-Audytor umożliwiają przejrzyste odczytanie oraz zrozumienie pliku JPK, jednak najważniejszą korzyścią jest oczywiście sprawdzenie ich pod kątem zgodności z polskim prawem podatkowym. Przeprowadzane testy weryfikują strukturę pliku, badając jego logiczną i merytoryczną spójność. Wykorzystują dane z poszczególnych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego, np. Faktur, Magazynu czy Ewidencji VAT. Wielką zaletą jest też prezentowanie wyników analizy w formie grafiki/wykresu – pozwala to przedsiębiorcom na czytelną analizę kondycji finansowej firmy i wszelkich procesów podatkowych, przebiegających wewnątrz niej.

Elektroniczne kontrole skarbowe będą zwracały szczególną uwagę na zgodność JPK z przepisami. Chodzi tu np. o to, czy numeracja zapisów w dzienniku odpowiada numeracji w księdze głównej, albo czy wartość netto z faktury jest taka sama co wartości netto poszczególnych pozycji. To oczywiście nie wszystko, co będzie sprawdzane podczas e-kontroli, jednak warto wiedzieć, jak trudno samemu zweryfikować prawidłowość wszystkich tych informacji. Sage e-Audytor identyfikuje nieprawidłowości i wskazuje miejsce ich występowania, co eliminuje ryzyko wysłania niepoprawnego pliku JPK do urzędu.

Przygotuj się na zmiany

Pół roku to naprawdę niewiele, a przez ten czas sporo może się zmienić. Warto przygotować się jak najszybciej na każdy scenariusz, a można to zrobić właśnie poprzez skorzystanie z odpowiedniej platformy podatkowej, weryfikującej poprawność JPK. Sage e-Audytor to gwarancja skutecznego realizowania wszelkich wymagań ze strony Ministerstwa Finansów oraz pewność wysyłki poprawnych danych do Urzędu Skarbowego. Zainteresuj się Sage e-Audytor, a nadchodzące zmiany w prawie podatkowym będą dla Ciebie zmianami na lepsze!

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39414 )
Array ( [docId] => 39414 )

Array ( [docId] => 39414 )