Wielka reforma postępowania administracyjnego

Kategoria:
Data: 20-04-2017 r.

Koniec z przewlekłością spraw administracyjnych? Sprawdź, jakie zmiany zaczną obowiązywać już od czerwca 2017 roku.

Wielkimi krokami nadciąga długo oczekiwana reforma postępowania administracyjnego, która ma nadać administracji ludzką twarz. Organy administracji będą działać efektywniej, lepiej, a przede wszystkim z myślą o interesie przedsiębiorców, a nie interesie państwowym. Wiele planowanych zmian ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie organów państwowej administracji tak, aby wykonywane przez nie zadania nie nastręczały nadmiernych trudności, a relacje pomiędzy organem administracji a petentem opierały się na zasadzie partnerstwa. Nowe przepisy, które zostaną wprowadzone ustawą o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych ustaw będą obowiązywały już od 1 czerwca 2017 r. Warto zapoznać się z przygotowanymi zmianami.

Bolączki przedsiębiorców, które usunie reforma

Głównym problemem, z którym muszą się mierzyć przedsiębiorcy w toku spraw administracyjnych, jest ich przewlekłość. Jest to odczuwalne zwłaszcza w postępowaniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej takich jak uzyskanie koncesji lub zezwolenia czy też decyzji związanych z procesem inwestycyjnym. Wydłużający się czas oczekiwania na decyzje administracyjne powoduje, że przedsiębiorcy są zmuszeni wstrzymywać realizację inwestycji lub podjęcie określonego rodzaju działalności, co oczywiście wpływa niekorzystnie na ich sytuację gospodarczą, ale i podważa zaufanie do funkcjonowania państwa.

Z przeprowadzonego w 2016 roku przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości badania ankietowego wśród przedsiębiorców wynika, że problem przewlekłości rozpoznawania spraw administracyjnych dostrzega aż 78,1% pytanych przedsiębiorców (por. uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych ustaw).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40261 )
Array ( [docId] => 40261 )