Będą zmiany na rynku e-commerce

Kategoria:
Data: 20-04-2017 r.

Już niebawem możesz spodziewać się gruntownych zmian dotyczących przedsiębiorców i konsumentów. Mniejsi sprzedawcy będą mogli oferować produkty zarezerwowane dotychczas dla dużych graczy na równych warunkach rynkowych.

Pod koniec 2016 roku Komisja Europejska zakończyła konsultacje społeczne w zakresie funkcjonowania, przyszłości i wyzwań rynku e-commerce, który jest częścią polityki Jednolitego Rynku Cyfrowego. Konsultacje miały na celu zapoznanie się z opiniami głównych interesantów rynku cyfrowego odnośnie słabości obecnych regulacji i konieczności zmian. W efekcie przeprowadzonych konsultacji Komisja Europejska przygotowała właśnie raport, który wyznacza kierunek legislacji, jaki obejmie Komisja. Gruntownych zmian dotyczących przedsiębiorców i konsumentów można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Główne założenia przyjęte w raporcie opierają się postulatach ujednolicenia dostępu do rynku cyfrowego dla wszystkich konsumentów, zniesienia ograniczeń w handlu elektronicznym nakładanych na dystrybutorów, zwiększenia dostępności produktów dla internetowych sprzedawców. Sprzedawcy internetowi nie będą mogli stosować tzw. geoblokowania, ograniczeń w dostępie do oferty sprzedawcy w zależności od kraju, w którym znajduje się konsument. W konsekwencji sprzedawcy będą musieli dostosować swoje sklepy do sprzedaży międzynarodowej. Jako korzyści dla przedsiębiorców płynące z przyjętych założeń można wskazać zniesienie możliwości narzucania przez dostawców cen odsprzedaży, czy innego ingerowania w ceny publikowane przez niezależnych dystrybutorów, a także ograniczenie sprzedaży selektywnej. Dzięki temu mniejsi sprzedawcy będą mogli oferować produkty zarezerwowane dotychczas dla dużych graczy na równych warunkach rynkowych. Dostawcy dóbr nie będą mogli również wpływać na prezentowanie asortymentu na stronach sprzedawców. Komisja podejmie również prace w zakresie ograniczania praw licencyjnych i praw autorskich przez posiadaczy praw, które uniemożliwiają niezależnym sprzedawcom swobodny obrót na rynku e-commerce.

 

Chcesz otrzymywać informacje o  zmianach w przepisach ważnych dla Twojej firmy? Zapisz się na BEZPŁATNY newsletter i pobierz e-booka w prezencie >>

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40267 )
Array ( [docId] => 40267 )