Oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej nie będzie obciążać kredytobiorcy

Kategoria: Kredyty
Data: 23-03-2022 r.

Na wpis hipoteki do księgi wieczystej czeka się niejednokrotnie całe miesiące. W tym czasie, realne koszty kredytu hipotecznego są większe. Kredytobiorcy muszą płacić tzw. ubezpieczenie pomostowe. Projekt zmian prawa bankowego przewiduje, że ubezpieczenie będzie miało charakter zwrotnej kaucji. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Osoba kupująca nieruchomość finansowaną z kredytu hipotecznego, składa wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej. I czeka... Czas liczony jest w miesiącach, zgodnie z twierdzeniami Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało zmianę ustawy - Prawo bankowe, czas ten przekracza już rok. Tak naprawdę trudno przewidzieć ile to potrwa. W tym czasie kredytobiorca musi płacić ubezpieczenie pomostowe. Oczywiście można złożyć wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi. Wniosek tej trzeba jednak odpowiednio uzasadnić i samo ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem pomostowym powoli przestaje być dla sądu uzasadnieniem wystarczającym. W takiej samej sytuacji są przecież wszyscy biorący kredyt. Trzeba więc wykazać, że opłaty związane z oczekiwaniem wpływają na istotny interes wnioskodawcy, np. ograniczają środki, które powinny być przeznaczone na leczenie, etc. Co do zasady jednak na wpis się czeka i to niemało.

Czy banki potrzebują dodatkowej ochrony?

Koszt ubezpieczenie z samego założenia nie jest zwrotny. Jest to swoista opłata za ryzyko, które ponosi określony podmiot. W przypadku kredytów hipotecznych i wpisów do księgi, to ryzyko tak naprawdę nie jest zbyt wysokie - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu nowelizacji prawa bankowego. Zaznacza, że lwia część wniosków o wpis faktycznie kończy się wpisem roszczeń banku do IV działu księgi wieczystej.

W takiej sytuacji - jeśli przepisy znowelizowanego prawa bankowego wejdą w życie - kredytobiorca będzie mógł liczyć na zwrot opłat związanych z ubezpieczeniem pomostowym, które przestanie mieć charakter ubezpieczenia a stanie się czymś na kształt depozytu. Banki się nie zgadzają. Zdaniem przedstawicieli instytucji finansowych, ubezpieczenie pomostowe jest uzasadnione. Do momentu dokonania wpisu ich wierzytelność związana z udzieleniem kredytu nie jest dostatecznie chroniona.

Ministerstwo stoi jednak na stanowisku, że w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, kredytobiorca i tak będzie ponosił dodatkowe opłaty, więc ryzyko banku związane z brakiem wpisu nie jest większe niż w przypadku dotychczasowych zasad opłacania ubezpieczenia pomostowego.

Ubezpieczenie pomostowe

Umowa ubezpieczenia pomostowego jest dodatkową umową zawieraną między kredytobiorcą i bankiem udzielającym kredytu. Zazwyczaj banki stosują podwyższone marże, które obowiązują do momentu wpisu do księgi wieczystej. Inne wprost pobierają składki na ubezpieczenie pomostowe. Ubezpieczenie to jest umową, której celem jest ochrona jedynie banku. A płaci za nią kredytobiorca.

Ważne: Nowelizacja prawa bankowego przewiduje, że w przypadku wpisu hipoteki do księgi wieczystej, wszystkie naliczone dodatkowo opłaty związane z oczekiwaniem na wpis, zostaną albo zwrócone, albo przelane na poczet należności kredytobiorcy wobec banku.

Przewidywane zmiany w prawie bankowym dotyczą jedynie kredytów udzielanych konsumentom. Przepisy będą miały zastosowanie jedynie do umów kredytowych zawieranych po wprowadzeniu nowelizacji.

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe wraz z uzasadnieniem - legislacja.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41513 )
Array ( [docId] => 41513 )