Mieszkanie dla osób niepełnosprawnych

Kategoria:
Data: 10-05-2022 r.

Samodzielność - Aktywność - Mobilność, to wspólna nazwa dla uruchomionych programów skierowanych do osób niepełnosprawnych. W ich ramach uruchomiono właśnie trzy nowe, mające pomóc osobom niepełnosprawnych uzyskać mieszkanie. Będzie to szansa na większą samodzielność.

Budżet programów, których wejście w życie ogłoszono 9 maja, zakłada przekazanie ok. 600 mln zł dla ponad 4 tysięcy osób. Środki zostały zagwarantowane w ustawie okołobudżetowej. Uruchomione programy będą należeć do programów celowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). 

 

W skład "Aktywność - Samodzielność - Mobilność" wchodzą działania dotyczące programów mieszkaniowych, programów pozwalających poruszać się samochodem, a także tworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej. 

Programy mieszkaniowe

Trzy uruchomione programy mieszkaniowe to:
1. Wspomagane społeczności mieszkaniowe,
2. Mieszkanie dla absolwenta,
3. Dostępne mieszkanie. 

Ad. 1. Wspomagane społeczności mieszkaniowe 

Ta część programu dotyczy osób wymagających pomocy, często nawet całodobowej. To dla nich ma powstać ok. 50 WSM, w których znajdzie miejsce ok. 600 osób. Takie miejsca z jednej strony będą dawały niezależność, z drugiej - odpowiedni poziom wsparcia. Program ten wypełnia lukę w funkcjonujących obecnie usługach społecznych. 

Realizację tego programu przewidziano do 2025 r. i ma być on realizowany przez oddziały PFRON. WSM mają być prowadzone przez organizacje pozarządowe, na podstawie zawartych umów. Przewiduje się, że program będzie funkcjonował co najmniej 10 lat od uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. 

Ad. 2. Mieszkania dla absolwenta

Program będzie dofinansowywał wynajem mieszkania dla osób z niepełnosprawnością, które zakończy naukę w ciągu ostatnich 3 lat. Dotyczy to osób pełnoletnich, które chcą podjąć pracę. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od lokalizacji mieszkania i będzie związana z indywidualnymi potrzebami np. osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, ze względu na to, że mieszkanie dla niej musi być odpowiednio dostosowane, może liczyć na wyższe dofinansowanie. 

Dofinansowanie ma pomóc w starcie, ułatwić samodzielność. Dlatego jest przewidziane w okresie 36 miesięcy i z każdym rokiem jego wysokość będzie niższa. W pierwszym wyniesie 100%, w drugim 70% w trzecim 50% kosztów wynajmu. 

Resort przewiduje, że z programu może skorzystać nawet 2500 absolwentów z niepełnosprawnościami. Jego realizacją ma się zająć samorząd powiatowy. Pierwsze wnioski osoby zainteresowane będą mogły składać po zakończeniu bieżącego roku szkolnego. 

Ad. 3. Dostępne mieszkanie

Program skierowany jest do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wiele z nich jest uwięzionych w swoich mieszkaniach, które nie są dostosowane do ich potrzeb. Korzystając z programu, będą mogli zmienić swoje dotychczasowe mieszkania na takie pozbawione barier architektonicznych. Ułatwi to dofinansowanie w wysokości ceny za 15m2 mieszkania w danej lokalizacji. Program ten ma realizować samorząd powiatowy. Wnioski będzie można składać już we wrześniu bieżącego roku. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41774 )
Array ( [docId] => 41774 )