Podatki
Najnowszy e-book:
Zmiany w VAT od 1 września 2019 r. zestawienie zmian i praktyczne porady ekspertów
Kadry
10 najpopularniejszych zabaw w czasie wiejskiego wesela
ZUS i płace
10 najważniejszych zmian w wynagrodzeniach
Rachunkowość
Jak poprawić błędy w sprawozdaniu w formie elektronicznej
Firma
Rolnik w sądzie: Nie każdy wypadek jest wypadkiem przy pracy rolniczej
Oświata
Dialogues – Travelling / Dialogi – Podróżowanie
BHP i instalacje
Mierniki przydatne nie tylko elektrykowi
Transport
Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie towaru
Nieruchomości
Czy zbiornik na deszczówkę wymaga zezwolenia?
Ochrona zdrowia
Procedura udostępniania dokumentacji medycznej w placówce medycznej
Zamówienia publiczne
Oświadczenia i dokumenty w postępowaniach elektronicznych
Sektor publiczny
Nowe przepisy w zakresie sprawozdawczości budżetowej
Ochrona środowiska
Wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli Wód Polskich
NGO
Zadania publiczne - praktyczne wskazówki, jak korzystać z nowych wzorów ofert i umów
Finanse osobiste
Triki inwestycyjne – najlepsze, sprawdzone, skuteczne
Prawo prywatne
Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach
Lifestyle
Najnowsze zmiany w prawie łowieckim
U pewnego pracownika stwierdzona cieśń nadgarstka została zoperowana i powrócił do pracy. Następnie pracownik, chcąc zgłosić chorobę zawodową, u lekarza otrzymał odpowiedź, że jeśli rozpocznie procedurę o uznanie choroby zawodowej to równocześnie nie otrzyma dalszego dopuszczenia do pracy na swoim aktualnym stanowisku. Taka odpowiedź lekarza jest zgodna z prawem.Art. 229 ...1286 »
Ekspozycja zawodowa pracowników na drgania mechaniczne jest większa, niżby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Ich negatywne oddziaływanie na organizm człowieka jest przyczyną licznych zmian chorobowych. Narażenie na miejscowe drgania mechaniczne dotyczy przede wszystkim operatorów ręcznych narzędzi wibracyjnych, które są wykorzystywane w takich branżach, jak: przemysł maszynowy, przemysł hutniczy, przemysł okrętowy, przemysł przetwórczy, leśnictwo, rolnictwo, kamieniarstwo, górnictwo, budownictwo. W zakresie ...1286 »
Obowiązkiem inspektora sanitarnego jest zbadanie każdego zgłoszonego podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej także w przypadku pracownika, którego stan zdrowia już podlega ocenie w związku ze złożeniem wcześniejszego podejrzenia.Inspektor sanitarny podejmuje czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności związanych z podejrzeniem wystąpienia choroby zawodowej, przy czym podstawą do podjęcia działań jest każde zgłoszenie. Jest ...1286 »
Jeśli pracownicy administracyjno-biurowi jednego z wydziałów zgłosili do komórki bhp problem podejrzenia występowania u jednego z pracowników choroby zakaźnej (grzybicy) to kierownik chorego pracownika (pracodawca albo pracownik służby bhp), powinien zgłosić problem lekarzowi medycyny pracy sprawującemu opiekę zdrowotna nad pracownikami zakładu.Z pracownikiem chorym należy przeprowadzić z rozmowę wyjaśniającą ze zwróceniem ...1286 »
Obecnie choroby zawodowe narządu głosu i słuchu stanowią istotny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. To one decydują o dynamice i strukturze chorób zawodowych w Polsce, plasując się na czołowych miejscach.Schorzenia narządu głosu przez kilka lat zajmowały pierwsze miejsce na liście chorób zawodowych, wykazując największą dynamikę wzrostu. Największe problemy zdrowotne z ...1286 »
Pracodawca dokonując oceny ryzyka zawodowego pracownika narażonego na zranienie ostrym narzędziem przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych formalnie nie żadnych podstaw do dokonania tej oceny na podstawie innych informacji niż te zawarte w orzeczeniu lekarza medycyny pracy o istnieniu u tego pracownika choroby lub chorób przewlekłych.Jeżeli pracownik sam ujawni informacje o stanie ...1286 »
Jeżeli pracownik wykonuje pracę jedynie w godzinach nocnych to pracodawca nie musi udzielać czasu wolnego na wykonanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich. W nocy placówki służby medycyny pracy nie są otwarte i nie przyjmują pacjentów, a więc udzielanie czasu wolnego na wykonanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich nie jest zasadne.Jak ...1286 »
Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe związane z pracą – czyli zawodowe schorzenia układu ruchu - są powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie i jedną z podstawowych przyczyn niepełnosprawności. Odnoszą się one do stanu nerwów, ścięgien, mięśni i struktur wspierających ciało.Zawodowe schorzenia układu ruchu mogą oznaczać dla pracownika utracone wynagrodzenie z powodu niezdolności do ...1286 »
Nawet w przypadku gdy stan zdrowia pracownika jest już oceniany w związku ze złożonym wcześniej podejrzeniem, obowiązkiem inspektora sanitarnego jest zbadanie każdego kolejnego zgłoszonego podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej.Inspektor sanitarny podejmuje czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności związanych ze złożeniem podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej. Przy czym każde zgłoszenie jest podstawą do podjęcia ...1286 »
Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy Państwowej Inspekcji Pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.Właściwość inspektorów ustala się według:miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika,krajowej siedziby pracodawcy, gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tej ...1286 »
Od pierwszego dnia sierpnia 2012 r. będzie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych. W tej części przedstawimy Wam zmiany w zakresie wydawania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej oraz karty stwierdzenia choroby zawodowej.Decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej ...1286 »
Od 1 sierpnia 2012 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych. W tej części przedstawimy Wam zmiany dotyczące wydawania orzeczeń lekarskich o rozpoznaniu choroby zawodowej oraz odwołań od orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej.Orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej lub ...1286 »
Zobacz więcej »
Zmiany w przepisach w zakresie ręcznych prac transportowych
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie.
2019 © Wiedza i Praktyka Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka /wip