Ocena ryzyka pracownika służby zdrowia narażonego na zranienie

Kategoria: Choroby zawodowe
Data: 27-01-2014 r.

Pracodawca dokonując oceny ryzyka zawodowego pracownika narażonego na zranienie ostrym narzędziem przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych formalnie nie żadnych podstaw do dokonania tej oceny na podstawie innych informacji niż te zawarte w orzeczeniu lekarza medycyny pracy o istnieniu u tego pracownika choroby lub chorób przewlekłych.

Jeżeli pracownik sam ujawni informacje o stanie swojego zdrowia, w tym o chorobie przewlekłej, wówczas pracodawca jest zobowiązany taką informację uwzględnić w karcie oceny ryzyka zawodowego. Pozostaje w tym przypadku jeszcze kwestia formy tego ujawnienia. Nie wystarczy, iż będzie to informacja ustna pracownika przekazana np. podczas rozmowy z pracodawcą, konieczne jest, aby informacja ta miała formę zaświadczenia wydanego przez uprawnionego lekarza.

Odnosząc się do kwestii znaczenia informacji o występowaniu choroby przewlekłej u pracownik narażonego na zranienie ostrym narzędziem przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, wyjaśnić należy, że umieszczenie tej informacji w karcie oceny ryzyka zawodowego ma znaczenie o tyle, że pracodawca przekazując tę kartę pracownikowi, który zapoznaje się z nią, ma następnie obowiązek szkolenia tego pracownika z uwzględnieniem wskazanej w karcie choroby lub chorób przewlekłych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33089 )
Array ( [docId] => 33089 )