Prewencja zawodowych schorzeń układu ruchu

Kategoria: Choroby zawodowe
Data: 21-11-2013 r.

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe związane z pracą – czyli zawodowe schorzenia układu ruchu - są powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie i jedną z podstawowych przyczyn niepełnosprawności. Odnoszą się one do stanu nerwów, ścięgien, mięśni i struktur wspierających ciało.

Zawodowe schorzenia układu ruchu mogą oznaczać dla pracownika utracone wynagrodzenie z powodu niezdolności do pracy w wyniku nieprawidłowości na stanowisku pracy (występowanie ergonomicznych czynników ryzyka), dodatkowe wydatki w czasie nieobecności w pracy (np. na leki) czy tzw. koszty ludzkie (np. cierpienie chorych i ich rodzin).

Z kolei dla pracodawcy występowanie takich schorzeń może oznaczać między innymi zmniejszenie produkcji w wyniku spadku wydajności i jakości pracy chorych pracowników; wypłaty wynagrodzeń za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby; koszty związane z rekrutacją pracowników na miejsce nieobecnych; rekompensatę poniesionych szkód wskutek zdarzeń wypadkowych (np. sprzętu, surowców) czy składki na ubezpieczenie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dolegliwości mięśniowo-szkieletowe związane z pracą (z ang. work related musculoskeletal disorders – WMSDs) mają charakter wieloczynnikowy, gdzie liczne stymulatory ryzyka (np. fizyczne, psychospołeczne, organizacyjne, indywidualne czy socjokulturowe) znacząco przyczyniają się do ich rozwoju.

Chodzi tu na przykład o:

  • podparcia nadgarstków,
  • mechaniczne urządzenia pomocnicze w transporcie ręcznym.
  • technik, na przykład w zakresie:
    • przenoszenia ciężarów,
    • sposobu wykonywania określonej czynności roboczej;
  • zasad biomechaniki, przez co wzrasta świadomość pojawiania się dolegliwości mięśniowo-szkieletowych i zrozumienie dla podejmowanych prób zmian stosunku pracowników do nawyków w pracy;
  • ćwiczeń fizycznych doskonalących kondycję, przez co organizm człowieka nie jest taki podatny na ewentualne urazy.

Przemysław Ł. Siemiątkowski, prawnik, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 24264 )
Array ( [docId] => 24264 )