Rejestr badań pracowniczych powinni prowadzić pracownicy służby bhp

Kategoria: Dokumentacja BHP
Data: 13-12-2013 r.

Prowadzenie rejestru profilaktycznych badań lekarskich to obowiązek służbowy pracownika służby bhp, choć rejestr taki może również prowadzić w zakładzie pracy inna upoważniona do tego przez pracodawcę osoba.

Jednym z obowiązków służby bhp jest:

  • prowadzenie rejestrów (w tym rejestru badań pracowniczych),
  • współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich.

Przepisy nie wskazują w wyraźny sposób, co rozumieć pod pojęciami prowadzenie rejestrów i współdziałanie. Należy jednak uznać, że skoro pracownik służby bhp prowadzi rejestry i zobowiązany jest do (bliżej niesprecyzowanego) współdziałania z lekarzem, to zawiadywanie rejestrem profilaktycznych badań lekarskich należy także do jego obowiązków.

Podział obowiązków w zakresie prowadzenia rejestru profilaktycznych badań lekarskich w zakładzie pracy powinien zależeć przede wszystkim od postanowień umów zawartych przez pracodawcę z pracownikami służby bhp i działu kadr oraz organizacji i współdziałania tych komórek.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że to pracownik działu kadr ma większą kontrolę nad terminami przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich. Jest tak, ponieważ służba bezpieczeństwa i higieny pracy nie uczestniczy bezpośrednio w naborze nowych pracowników, nie kontroluje czasu trwania ich zwolnień lekarskich itp.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 33094 )
Array ( [docId] => 33094 )

Array ( [docId] => 33094 )