Podczas szkolenia ppoż. warto podpierać się przykładami prawdziwych zdarzeń

Autor: Justyna Kostka
Data: 17-04-2014 r.

Szkolenia z zakresu ppoż. należą do szkoleń obowiązkowych i powinny być organizowane regularnie w każdym zakładzie. Często do ich przeprowadzenia angażowane są profesjonalne firmy, oferujące nie tylko teorię i pokazy, ale także umożliwiające praktyczne ćwiczenia. Istnieją również inne możliwości powtórzenia wiedzy z tego zakresu, które można zastosować podczas szkoleń bhp.

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zobowiązuje właścicieli lub zarządców obiektów przeznaczonych dla ponad 50 osób będących ich stałymi użytkownikami do praktycznego sprawdzania, co najmniej raz na dwa lata, organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Ćwiczenia te są istotne, ponieważ powodem ewakuacji może być nie tylko pożar, ale również alarm bombowy, wyciek niebezpiecznych substancji, powódź, alarm terrorystyczny i inne.

Podczas szkoleń lub rozmów na temat bezpieczeństwa możemy podyskutować o zachowaniu się w nagłych przypadkach, a punktem wyjścia mogą stać się doniesienia medialne dotyczące niebezpiecznych sytuacji, wypadków lub nawet katastrof. Oto kilka przykładów takich zdarzeń:

 1. Ewakuacja 500 studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyczyną ewakuacji był pożar filtrów znajdujących się nad stanowiskiem do cięcia węgla w laboratorium górnictwa i geoinżynierii. Pożar został szybko ugaszony, jednak dym przedostał się kanałami wentylacyjnymi do wielu pomieszczeń.
 2. Do wybuchu gazu doszło w zakładzie fryzjerskim w Warcie, wskutek czego jedna osoba doznała obrażeń ciała. Właściciel zakładu podłączył butlę z gazem do piecyka grzewczego. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchu był uszkodzony zawór w butli.
 3. Zawalenie się dachu w hali targowej w Katowicach. Przyczynami katastrofy były nieprawidłowa konstrukcja dachu i jego uszkodzenie oraz zbyt duża ilość śniegu na nim. Świadkowie opowiadali o problemach z zamkniętymi drzwiami ewakuacyjnymi.

Podczas rozmów można wykorzystać również scenariusze zdarzeń przygotowywane i wykorzystywane przez straż pożarną, które dostępne są w Internecie. Są one często rozbudowane, poruszają wiele problemów i stanowią świetny scenariusz ćwiczeń ewakuacyjnych. Poniżej prezentujemy dwa przykłady:

 1. W budynku handlowo-magazynowym w Białymstoku w wyniku zderzenia wózka widłowego z regałem dochodzi do wybuchu pożaru, który w krótkim czasie obejmuje materiały składowane w magazynie w kartonowych opakowaniach. Nieudana próba ugaszenia pożaru przez operatora skutkuje poparzeniem jego dłoni. Działania prowadzone były w warunkach upozorowania pożaru magazynu wysokiego składowania materiałów sanitarnych, w tym PCV i akrylowych, które w krótkim czasie powodują bardzo duże zadymienie. Dodatkowym zagrożeniem była możliwość uszkodzenia konstrukcji regałów i spadnięcia towaru ze znacznej wysokości.
 2. Scenariusz ćwiczeń w Zakładach Stomil zakładał pożar opon w magazynie, natomiast ogromne zadymienie wymusiło ewakuację budynków biurowych zlokalizowanych w pobliżu.

Przedstawione scenariusze można wykorzystać do przeprowadzenia rozmów z pracownikami. Warto dopasować opisane zdarzenia do własnych realiów i omówić je, stosując techniki aktywnego prowadzenia szkoleń.

Justyna Kostka, pedagog, trener

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 34694 )
Array ( [docId] => 34694 )

Array ( [docId] => 34694 )