Do montażu szalunków drewnianych trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Waldemar Klucha
Data: 03-04-2014 r.

Ogólne wymagania bhp dotyczące zabezpieczania wykopów, w tym za pomocą szalunków drewnianych, określone zostały w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Przepisy te jednak zawierają raczej ogólne wymagania dotyczące zabezpieczania skarp wykopów.

Ogólne wymagania bhp przy używaniu do szalowania szalunków drewnianych zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (rozdział X). Przepisy te jednak nie określają szczegółowych wymagań dotyczących tylko szalunków drewnianych, zawierają raczej ogólne wymagania dotyczące zabezpieczania skarp wykopów. Przepisy bhp nie nakładają też na osobę zajmującą się montażem szalunków drewnianych obowiązku posiadania dodatkowych uprawnień kwalifikacyjnych do wykonywania tej pracy, tak jak jest to np. w przypadku montażu (demontażu) rusztowań budowlanych, gdzie wymagane są uprawnienia montażysty rusztowań. Wskazane jest, aby osoba wykonująca te prace posiadała odpowiednie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie zawodowe (np. wyuczony zawód cieśli), była zapoznana z dokumentacją techniczno-ruchową danego typu szalunku, instrukcją montażu, demontażu, eksploatacji szalunku.

Bezwzględnie, przed dopuszczeniem do pracy przy montaży szalunków, osoba ta powinna odbyć szkolenie stanowiskowe bhp (instruktaż stanowiskowy) na tym stanowisku i powinna zostać zapoznana z ryzykiem zawodowym występującym na tym stanowisku oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami. Często też firmy sprzedające (wynajmujące) szalunki, same przeprowadzają szkolenie dotyczące montażu (demontażu) oferowanego przez nie rodzaju szalunków.

Waldemar Klucha, specjalista ds. bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34583 )
Array ( [docId] => 34583 )

Array ( [docId] => 34583 )