Niedokończonego szkolenia bhp nie trzeba przeprowadzać od początku

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 29-11-2013 r.

Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie może zostać uznane za odbyte w sytuacji, gdy pracownik uległ wypadkowi w trakcie przeprowadzanego instruktażu stanowiskowego. Niedokończone szkolenie bhp można dokończyć od momentu, w którym zostało ono przerwane.

W sytuacji gdy podczas szkolenia bhp pracownik ulega wypadkowi i nie jest możliwy jego dalszy udział w instruktażu stanowiskowym oraz przeprowadzenie wszystkich etapów szkolenia, szkolenia takiego nie można uznać za odbyte. Pracownik, aby w świetle przepisów ukończyć szkolenie wstępne na stanowisku pracy, musi również przystąpić do sprawdzianu wiedzy i umiejętności w zakresie wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bhp.

Jednak samo przystąpienie do sprawdzianu nie oznacza ukończenia instruktażu stanowiskowego. Konieczne jest tu uzyskanie pozytywnej oceny. Tylko taka ocena stanowi podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.

Jeżeli w wyniku zdarzenia wypadkowego pracownik nie może wziąć udziału we wszystkich etapach instruktażu stanowiskowego, a tym samym nie może ukończyć szkolenia bhp, można przeprowadzić je ponownie w innym terminie, alternatywnie:

  • od początku,
  • dalej od tego etapu, na którym zostało przerwane.

Podstawa prawna: Rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Przemysław Ł. Siemiątkowski
, prawnik, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33106 )
Array ( [docId] => 33106 )