Szkolenia wstępne bhp osoby zatrudnianej ponownie

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Mariusz Foremniak
Data: 28-08-2015 r.

Jak wiemy zatrudniając nową osobę należy poddać ja szkoleniu wstępnemu bhp. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki. Czy taki wyjątek należy zastosować wobec osoby, która pracowała na umowę o pracę, przeszła szkolenie wstępne i okresowe bhp, które jest jeszcze aktualne, potem przez kilka miesięcy, pracowała jako zewnętrzny usługodawca, teraz zaś ponownie zatrudniono ją na umowę o pracę?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy szkolenie wstępne bhp pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W tym przypadku pracownica przez kilka miesięcy świadczyła usługi na podstawie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a zatem należy poddać ją szkoleniu wstępnemu jak nowo zatrudnianego pracownika.

Pod pojęciem „bezpośredniości” należy rozumieć coś, co następuje zaraz po sobie, w chwili następującej po czymś lub poprzedzającej coś, krótko przed kimś lub po kimś. Wyrażenie „bezpośrednio”, o którym mowa we wskazanym artykule utożsamiać należy z zapisami zawartymi w art. 229 kodeksu pracy dotyczącego badań lekarskich pracowników. W przepisie tym ustawodawca sprecyzował, że badaniom nie podlegają osoby, które z tym samym pracodawcą zawierają kolejną umowę o pracę o ile przerwa z tym pracodawcą nie była dłuższa, niż co najmniej 30 dni.

Zatem jeżeli przerwa w zatrudnieniu z tym pracownikiem pomiędzy jedną, a drugą umową o pracę nie była dłuższa, niż co najmniej 30 dni szkolenie wstępne bhp nie jest wymagane, o ile pracownik ten będzie zatrudniony na stanowisku takim samym i o takich samych warunkach. Natomiast w sytuacji, gdy przerwa między jedną a druga umową o pracę była dłuższa niż 30 dni niestety pracownika tego należy potraktować jak pracownika nowego i poddać go szkoleniu bhp jak każdego nowego pracownika.

W przypadku szkolenia okresowego, jeżeli pracownik ma aktualne szkolenie okresowe dla danej grupy zawodowej, to można zwolnić go z pierwszego szkolenia okresowego.

Mariusz Foremniak, gł. specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37711 )
Array ( [docId] => 37711 )

Array ( [docId] => 37711 )