Szkolenie BHP – utrzymanie dyscypliny wśród uczestników

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 20-10-2013 r.

Każdy, kto prowadzi szkolenia, wcześniej czy później spotka się z sytuacją, w której uczestnik (lub uczestnicy) zachowuje się niestosownie, utrudnia prowadzenie spotkania, swoją postawą wykracza poza ogólnie przyjęte normy. Warto nauczyć się reagować na nieprzyjemne dla wszystkich sytuacje i wiedzieć, jak postępować z „trudnym przypadkiem".

Gdy „trudne” zachowanie jest tylko sporadycznym przypadkiem, nie należy zbytnio się nim przejmować. Wystarczą upomnienie, zwrócenie uwagi na niestosowne zachowanie, które przeszkadza zarówno prowadzącemu, jak i uczestnikom szkolenia, krótka rozmowa w cztery oczy, np. w czasie przerwy. Jeśli jednak osoba utrudniająca sprawny przebieg zajęć nie reaguje na nasze prośby i rozmowy dyscyplinujące, należy odwołać się do innych metod. Jeżeli trener nie zrobi tego na początku szkolenia, istnieje niebezpieczeństwo, że będzie się ono nasilać, niekorzystnie wpłynie na innych członków grupy, a także na samą atmosferę zajęć.

W kontaktach z ludźmi trzeba pamiętać o zasadzie, że zachowanie wywołuje określoną reakcję. Istnieje wiele rodzajów trudnych zachowań, z jakimi można się spotkać podczas szkolenia. Najczęstsze z nich to: dominacja, nieuwaga, brak zaangażowania, nietolerancja, niestosowny śmiech, nadmierne krytykowanie, wypowiedzi nie na temat, przeszkadzanie, zasypianie. Dlatego dobrze jest pamiętać o wszystkich uczestnikach szkolenia: wyciszać dominatora, uaktywniać nieśmiałych i wycofanych. Trzeba ustalać jasne reguły i nie dopuszczać do ich przekraczania.

Warto przeznaczyć część czasu na grę i zabawę. Należy od czasu do czasu pozwolić uczestnikom na swobodniejsze zachowania. Trener musi być świadom, że szkolenie to też okazja na oderwanie się od codziennych stresów, monotonii, zawrotnego tempa pracy. Część trudnych zachowań jest przewidywalna. Można im zapobiec, nie dopuszczając do ujawnienia się ich najdrastyczniejszych form. Dobrze jest postawić się w sytuacji uczestnika szkolenia i przypomnieć sobie swoje własne doświadczenia.

W sytuacji, gdy znaczna część grupy demonstruje różne, trudne czy wręcz niemożliwe do zaakceptowania zachowania, można przerwać szkolenie. Następnie razem z grupą ocenić przebieg zajęć i zwrócić uwagę na konsekwencje wypływające z dotychczasowego zachowania części grupy. Może razem łatwiej będzie wypracować reguły współpracy, pozwalające na kontynuację spotkania.

Niezależnie od tego, na jakie działanie trener się zdecyduje, powinien rozważyć wszystkie korzyści i konsekwencje swojego wyboru. Nie może działać pod wpływem emocji. Powinien być obiektywny. Dobrze by było, gdyby mógł przedyskutować trudną sytuację z inną osobą. Większość osób biorących udział w szkoleniu jest tam, aby się czegoś nauczyć, oczekuje od prowadzącego pomocy i będzie się starała usunąć wszelkie przeszkody, które mogłyby im przeszkodzić w przyswajaniu wiedzy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24366 )
Array ( [docId] => 24366 )

Array ( [docId] => 24366 )