Szkolenie z pierwszej pomocy prowadzone przez strażaka

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 13-07-2015 r.

Strażak OSP, który posiada tytuł ratownika, może przeprowadzić szkolenie pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w firmie. Przepisy nie regulują kwestii, jakie kompetencje, szkolenia, tytuły powinna posiadać osoba, która prowadzi szkolenia pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy.

Należy mieć jednak na uwadze, że obowiązkiem organizatora szkolenia (pracodawcy czy jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy) jest zapewnienie wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.

 

W związku z tym, nie będzie nieprawidłowym przeprowadzenie szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej przez strażaka OSP, który posiada tytuł ratownika – a zatem posiada wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście ważne jest, aby osoba prowadząca szkolenie w miarę możliwości posiadała praktyczne doświadczenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy – choć, jak podkreślam, żadne normy prawne nie narzucają takiego obowiązku.

Strażak OSP ma doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy – zwykle to właśnie OSP zjawia się na miejscu zdarzenia jako jedna z pierwszych służb ratunkowych i to strażacy z tych jednostek równie często udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym. 

Tomasz Wolak, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37553 )
Array ( [docId] => 37553 )