Zatrudnienie pierwszego pracownika a obowiązki szkoleniowe w zakresie bhp

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 13-07-2015 r.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zatrudni pracownika na umowę o pracę, wówczas podlega obowiązkom w zakresie bhp, jak każdy pracodawca. Od momentu zatrudnienia pracownika, przedsiębiorca-pracodawca zaczyna ponosić odpowiedzialność za stan bhp w swojej firmie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz wszelkimi aktami wykonawczymi do niego w zakresie bhp.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zatrudnienie pracowników nie oznacza, iż trzeba koniecznie prowadzić dokumentację bhp samodzielnie. Można wyznaczyć pracownika, który w zakresie swoich obowiązków będzie miał prowadzenie dokumentacji bhp. Dokumentację taką może prowadzić też sam właściciel. Może też zlecić prowadzenie spraw bhp specjalistycznej firmie, specjaliście spoza zakładu pracy.

Mimo wszelkich możliwości prowadzenia spraw i dokumentacji bhp trzeba zaznaczyć, że to zawsze pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy, nawet jeśli zadania z tym związane zleci pracownikowi lub jednostce zewnętrznej.

Należy pamiętać, że jeżeli właściciel firmy zdecyduje się samodzielnie prowadzić zadania służby bhp w swojej firmie, musi spełnić określone przepisami warunki:

  • musi posiadać odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,

  • liczba zatrudnionych przez niego pracowników nie może przekraczać 10 osób,

  • zatrudnia do 20 pracowników, przy czym jego działalność jest zakwalifikowana do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Kinga Grodzicka-Lisek, prawnik, specjalista z zakresu bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37555 )
Array ( [docId] => 37555 )