PKP – lider bezpiecznej pracy

Kategoria: Warunki pracy
Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak
Data: 18-11-2014 r.

Na największe ryzyko zawodowe w PKP narażone są grupy zawodowe zatrudnione przy sterowaniu ruchem kolejowym oraz pracownicy wykonujący prace w sąsiedztwie torów kolejowych. Dlatego dla każdego z tych niebezpieczeństw, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, opracowano ryzyko zawodowe, które jest w spółce dopuszczalne, zgodnie z „Systemem zarządzania bhp”.

- Pracownicy spółki PKP Polskich Linii Kolejowych wykonują zróżnicowane zadania – od toromistrza, który pracuje bezpośrednio na torach, przez dyżurnych ruchu obsługujących skomplikowane systemy koordynujące ruch na sieci kolejowej - po pracowników biurowych i administracyjnych – mówi Tomasz Borkowski, zastępca dyrektora biura spraw pracowniczych PKP S.A. w wywiadzie dla magazynu „Norma bhp”.

W PKP pracują osoby o różnych specjalizacjach, mają bezpośrednią styczność z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, wykonują prace w sąsiedztwie torów kolejowych. Każdy ze specjalistów ma inną specyfikę pracy, a co się z tym wiąże, każdy musi zwracać uwagę na inny rodzaj zagrożenia w czasie wykonywanych obowiązków.

Obowiązki, ale i korzyści

Dlatego bezpieczne zachowania w czasie pracy to obowiązek, ale także korzyść, przez minimalizowanie wystąpienia wypadku. Między innymi po to PKP zapewnia pracownikom produkty o najwyższych standardach. Jest to m.in. odzież robocza wykonana z dobrej jakości „oddychającego” materiału czy obuwie z ochronnymi noskami. Na ubraniu znajdują się elementy odblaskowe (zgodne z normą PN-N). Pracownicy wykonujący np. roboty utrzymaniowe, tj. bieżącą naprawę elementów infrastruktury torowej, są zobowiązani do pracy w kaskach i okularach ochronnych. Wszystkie urządzenia do prac w terenie, np. żurawie czy wciągarki, spełniają wymagania dotyczące norm bezpieczeństwa.

Roboty, które wiążą się z dużym ryzykiem, wykonywane są zespołowo – tak, aby unikać sytuacji niebezpiecznych. Na przykład do prac na wysokości – powyżej 3 m – wyznaczani są co najmniej dwaj pracownicy.

Ważni kontrahenci

PKP dbają o bezpieczeństwo nie tylko własnych pracowników. Systematycznie informują o zagrożeniach podczas wykonywania prac w terenie oraz o zasadach bezpieczeństwa także pracowników zewnętrznych - przewoźników, wykonawców robót inwestycyjnych, utrzymaniowych czy rewitalizacyjnych. W tym celu opracowano specjalną instrukcję dla poszczególnych grup – IBH-101 i IBH-104.

Lider bezpiecznej pracy

W 2013 roku Polskie Linie Kolejowe zostały docenione przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wyróżnieniem Lidera Bezpiecznej Pracy. W tym roku firma wzięła udział w przedsięwzięciu dotyczącym radzenia sobie ze stresem, wywołanym np. zagrożeniami podczas wykonywania robót torowych.

PKP zatrudnia niemal 38 tys. osób na terenie całego kraju. Integruje „peelkową” społeczność na różne sposoby, np. wydaje systematycznie wewnętrzne pismo dla pracowników. Od kilku lat organizuje także turnieje piłki nożnej, w których biorą udział pracownicy, a także firmy współpracujące. Pracownicy administracyjni mają dostęp do wewnętrznej sieci intranetowej, która jest niezawodnym narzędziem wewnętrznej komunikacji.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 36043 )
Array ( [docId] => 36043 )

Array ( [docId] => 36043 )