Promieniowanie od zwykłego oświetlenia nie jest czynnikiem szkodliwym

Kategoria: Warunki pracy
Data: 04-11-2013 r.

Jeżeli źródła światła służą tylko do oświetlania pomieszczeń lub stanowisk pracy, stosowane są w przeznaczonych dla nich oprawach oświetleniowych oraz umieszczone w odpowiedniej odległości od narażonych na działanie światła części ciała, to promieniowania od tych źródeł nie jest czynnikiem szkodliwym dla zdrowia.

Sprawa traktowania oświetlenia – czyli promieniowania optycznego, jako czynnika szkodliwego jest wyjaśniona w rozporządzeniu w sprawie bhp przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne.

Pracodawca nie rozpatruje promieniowania optycznego jako czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy, jeżeli poziom ekspozycji nie przekracza 0,4 wartości MDE, a ekspozycja nie dotyczy pracowników należących do grup szczególnego ryzyka lub nie występują inne czynniki powodujące wzrost zagrożenia pracowników, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4 i 5 wspomnianego wyżej rozporządzenia (cała nazwa rozporządzenia w podstawie prawnej).
Pracodawca nie ustala poziomu promieniowania na podstawie pomiarów i nie ocenia poziomu promieniowania, jeżeli stosuje lampy użytkowane w oświetleniu ogólnym w przeznaczonych dla nich oprawach oświetleniowych oraz w odpowiedniej odległości od eksponowanych części ciała pracownika albo lampy lub systemy lampowe, zaklasyfikowane do grupy wolnej od ryzyka zgodnie z Polską Normą PN-EN 62471 lub normą ją zastępującą.

Badania i pomiary promieniowania optycznego nielaserowego wykonuje się, jeżeli są eksploatowane źródła tego promieniowania inne niż źródła światła służące do oświetlania pomieszczeń lub stanowisk pracy, stosowane w przeznaczonych dla nich oprawach oświetleniowych oraz w odpowiedniej odległości od eksponowanych części ciała.

Wyniki pomiarów oświetlenia służą do kontroli wymaganych parametrów oświetlenia (w tym natężenia) dla rodzaju wykonywanych prac i wymaganej dokładności i nie są wpisywane do „Rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy”.

Nieodpowiednie parametry oświetlenia należy jednak traktować jako czynnik uciążliwy. Gdyby jednak, z jakichś względów, stosowane było oświetlenie niespełniające ww. kryteriów (np. intensywne źródło światła zbyt blisko oka pracownika albo możliwość wystąpienia pośrednich skutków mających wpływ na bezpieczeństwo pracowników, w szczególności zagrożeń związanych z możliwością wywołania olśnienia, pożaru lub wybuchu) wówczas takie oświetlenie może być czynnikiem szkodliwym i należy kontrolować poziom ekspozycji pracowników na promieniowanie optyczne, czyli oceniać ryzyko i wykonywać pomiary, a wyniki zapisywać do „Rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy”. Szczegóły zawiera rozporządzenie w sprawie bhp przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24438 )
Array ( [docId] => 24438 )

Array ( [docId] => 24438 )