Kiedy pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy

Autor: Ryś Paweł
Data: 16-08-2012 r.

Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje także odszkodowanie od pracodawcy.

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie. Odszkodowanie, jakie pracownik otrzymać może od pracodawcy, przysługuje za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Wypłacane przez pracodawcę odszkodowanie nie obejmuje utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego, a dokładnie z tak zwanego ubezpieczenia wypadkowego. Jednym z takich świadczeń jest jednorazowe odszkodowanie.

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje pracownikowi, dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Przepis ustawy wypadkowej, która reguluje świadczenia z tytułu wypadków przy pracy posługuje się pojęciami “stały” oraz “długotrwały” uszczerbek na zdrowiu. Co kryje się pod tymi pojęciami? Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.

Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się natomiast takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, które może jednak ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Wysokość jednorazowego odszkodowania

Na jak wysokie jednorazowe odszkodowanie może liczyć pracownik? Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 % przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto jednorazowe odszkodowanie zwiększa się o 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było odszkodowanie, w przypadku gdy wskutek pogorszenia się stanu zdrowia uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy który był podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych.

Wysokość jednorazowe odszkodowanie może ulec zwiększeniu o kwotę stanowiącą 3,5 krotność przeciętnego wynagrodzenia, jeśli w stosunku do ubezpieczonego została orzeczona całkowita niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy. Jednorazowe odszkodowanie wzrasta również o taką kwotę, jeśli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia w następstwie wypadku przy pracy w stosunku do rencisty została orzeczona całkowita niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji.


Zobacz także:

Ryś Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

aktualniejsze informacje mozna znaleśc tutaj http://poradnikpracownika.pl/jednorazowe-odszkodowanie/ Waśnie jestem na etapie zainteresowania tym tematem na skutek nieszczęsliwego doświadczenia i złości mnie że co bym nie czytała jest z kilku lat wstecz wiec moze komus znacznie aktualniejsze info moze sie przydadza jesli trafi tu. nie wszystko sie zmienia ale w naszym kraju to co bylo wczoraj nie znaczy ze bedzie tez dzis. Polecma publikacje ale plis aktualizujcie to jesli sie uda bedzie to tylko z korzyscia dla czytelnikow

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Pierwsza pomoc

pobierz

Protokół powypadkowy – wzór dokumentu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24450 )
Array ( [docId] => 24450 )

Array ( [docId] => 24450 )