Nawet zderzenie pracownika z drzwiami kuchennymi jest wypadkiem przy pracy

Data: 13-07-2015 r.

Za wypadek przy pracy można uznać uderzenie się drzwiami kuchennymi w czoło, gdy skutkiem tego uderzenia było niewielkie rozcięcie. Pracownik wchodził do firmowej kuchni w celu zjedzenia obiadu.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć (wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione jednocześnie), które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych (podejmowanych nie tylko w miejscu wykonywania pracy, lecz również poza takimi miejscami);

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Przesłanka nagłości zdarzenia oznacza, co do zasady, krótkie, momentalne, jednorazowe lub gwałtowne zdarzenie zaistniałe w powiązaniu z co najmniej jedną przyczyną zewnętrzną. Przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy stanowi oddziałujący z zewnątrz na organizm pracownika czynnik, który w normalnym przebiegu wydarzeń, w konkretnej sytuacji faktycznej nie powinien wystąpić, a który jednak wystąpił i wywołał uszczerbek na zdrowiu pracownika lub w istotny sposób przyczynił się do jego powstania.

Związek z pracą zachodzi, gdy wypadek zdarzył się podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych (podejmowanych nie tylko w miejscu wykonywania pracy, lecz również poza takimi miejscami). Związku z pracą nie przerywają przerwy w pracy powodowane względami bytowymi (np. przemieszczanie się do stołówki zakładowej), fizjologicznymi ani organizacyjnymi wynikającymi z procesu pracy.

Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

No nie wiem, ale ja bym się z tym jednak nie zgodził... Czy w tym przypadku zadziałał czynnik zewnętrzny?! Nagle otwarcie drzwi?! No to w takim przypadku pracodawca powinien nakazać demontażu wszystkich drzwi ponieważ pracownik doznał uszczerbku w wyniku otwarcia drzwi. Czy pracownik wiedział gdzie są drzwi? Czy pracownik wiedział w którą stronę się otwierają drzwi? Należało zachować szczególną ostrożność przez pracownika co prawdopodobnie jest wpisane w ORZ.

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37550 )
Array ( [docId] => 37550 )