Zakres badań profilaktycznych wskazuje lekarz medycyny pracy

Autor: Tomasz Zwolak
Data: 11-04-2014 r.

Operator wózka widłowego musi mieć wykonane badania psychologiczne. Pracownika zatrudnionego na stanowisku związanym z obsługą wózka widłowego na badania psychologiczne kieruje lekarz medycyny pracy w ramach badań profilaktycznych.

Przede wszystkim należy wskazać, że badania profilaktyczne pracowników są prowadzone w oparciu o skierowanie wydane przez pracodawcę. Treść tego skierowania powinna być wskazówką dla lekarza medycyny pracy, jakie konkretnie badania powinny zostać przeprowadzone w przypadku badanego pracownika. W tym celu pracodawca jest obowiązany wskazać w skierowaniu:

  • rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  • określenie stanowiska pracy, na którym dana osoba ma być zatrudniona (w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy,) przy czym pracodawca może wskazać w skierowania dwa albo więcej stanowisk pracy, w kolejności stosownej do potrzeb zakładu pracy;
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik wykonuje pracę.

Ponadto pracodawca powinien wskazać informacje o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonywanych na tych stanowiskach.

Zatem to lekarz medycyny pracy decyduje o tym, jakie konkretnie badania ma wykonać dany pracownik, przy czym kieruje się w tym zakresie treścią skierowania wystawionego przez pracodawcę, a także wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.

Tomasz Zwolak, specjalista ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34644 )
Array ( [docId] => 34644 )