Pranie odzieży roboczej nie zawsze można przekazać pracownikowi

Data: 09-12-2013 r.

Kwestię prania odzieży roboczej i ochronnej reguluje Kodeks pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

Niedopuszczalne jest powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

 

W związku z tym kwestia prania odzieży roboczej skażonej środkami chemicznymi pozostaje w gestii pracodawcy – bez udziału pracowników jej używających. Jeżeli pracodawca z jakichś względów (najczęściej z braku odpowiedniej pralni i odpowiednio przeszkolonego pracownika do jej obsługi) nie może zapewnić prawidłowego prania, czyszczenia odzieży i obuwia ochronnego (jak też i innych środków ochrony indywidualnej), powinien czynności te powierzyć firmie specjalistycznej.

Innym rozwiązaniem może być zorganizowanie w zakładzie pralni odzieży roboczej i ochronnej wraz z powierzeniem czynności prania odzieży roboczej odpowiednio przeszkolonemu pracownikowi. Taki sposób postępowania jest podyktowany tym, że czyszczenie, pranie skażonych chemicznie przedmiotów często wiąże się z wykorzystaniem specjalnych metod neutralizacji niebezpiecznych substancji chemicznych, a wykonywane przez nieprofesjonalistów, w analizowanej sytuacji galwanizerów, może zagrażać ich zdrowiu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33100 )
Array ( [docId] => 33100 )