Badania wstępne kierowców

Kategoria: Warunki pracy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-10-2012 r.

Osoba zatrudniająca się jako kierowca musi przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. nie są to te same badania, które przechodzi się idąc na kurs prawa jazdy.

Badania badaniom nierówne

Zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kiedy decydujesz się na zrobienie prawa jazdy musisz wcześniej przejść badania lekarskie, które potwierdzą, że nie ma zdrowotnych przeciwskazań do tego, abyś mógł kierować pojazdami odpowiedniej kategorii. Wydawane przez lekarza orzeczenie zwykle jest bezterminowe i upoważnia tylko i wyłącznie do przejścia kursu oraz posiadania prawa jazdy.

Natomiast do pojęcia zarobkowej pracy w transporcie drogowym do kursu kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego na kierowcę, należy posiadać orzeczenie lekarza profilaktyka wydane zgodnie z art. 39 j ust. 4 ustawy o transporcie drogowym. Dokument ten potwierdza, zdolność do pracy na stanowisku kierowcy i jest wydawany na okres 5 lat (jeśli nie ukończyłeś jeszcze 60 roku życia) lub 30 miesięcy (gdy masz 60 i więcej lat). Niezbędne jest również przeprowadzenie badań psychologicznych, które poświadcza, że nie ma psychologicznych przeciwskazań do danej pracy.

 

Kto musi przechodzić badania

Badania wstępne i okresowe są obowiązkowe dla kierowców zajmujących się przewozem drogowym osób, transportem drogowym rzeczy oraz przewozem rzeczy na potrzeby własne samochodem lub zespołem pojazdów np. auto plus przyczepa, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Konieczne jest to także w przypadku, gdy nie prowadzisz zarobkowego przewozu osób, ale posiadasz pojazd mieszczący więcej niż 9 osób licząc razem z kierowcą. Badaniom musisz poddać się również jeśli osobiście jako właściciel przedsiębiorstwa wykonujesz przewozy drogowe we wcześniej opisanych przypadkach.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24327 )
Array ( [docId] => 24327 )