Pomiaru natężenia oświetlenia może dokonać specjalista ds. bhp

Kategoria: Warunki pracy
Data: 09-08-2013 r.

Przy dużej liczbie stanowisk pracy problem dokonania pomiarów oświetlenia może okazać się kosztowny. Na szczęście dla pracodawcy, w aktualnym stanie prawnym nie ma przeszkód, aby dokonał we własnym zakresie pomiarów natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Pomiarów natężenia oświetlenia może na przykład dokonać specjalista ds. bhp zakupionym przez pracodawcę luksomierzem.

Oświetlenie światłem sztucznym pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinno odpowiadać potrzebom użytkowym i spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia wnętrz światłem elektrycznym.

Przepisy nie określają ani jednostek uprawnionych do przeprowadzania badania parametrów oświetlenia, ani częstotliwości przeprowadzania takich badań.

Taki stan prawny jest konsekwencją uznawania ewentualnych nieprawidłowości z zakresu oświetlenia (pomieszczeń, stanowisk pracy) za czynnik uciążliwy a nie szkodliwy dla zdrowia i skutkuje brakiem podstaw do stosowania przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33, poz. 166).


Jan Pióro
, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24390 )
Array ( [docId] => 24390 )