W pomieszczeniach pracy należy zapewnić prawidłowe oświetlenie

Kategoria: Warunki pracy
Data: 31-01-2014 r.

Oświetlenie jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na wydajność pracy. Złe oświetlenie, powodujące znużenie wzrokowe, jest pośrednią przyczyną około 20–30% wypadków w przemyśle. Dlatego tak ważne jest, żeby w pomieszczeniach pracy w firmie zapewnić prawidłowe, naturalne i sztuczne oświetlenie. Nie można zapomnieć też o konserwacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.

Niedostateczne oświetlenie miejsc pracy i wszelkich pomieszczeń umożliwia wprawdzie orientację oraz różne działania, jednak wymaga zwiększonego wysiłku wzrokowego i może być przyczyną zmęczenia oczu oraz zmęczenia nerwowego. Może być również przyczyną wypadków spowodowanych tym, że ludzie mogą nie zauważać danego zagrożenia lub nie doceniać jego niebezpieczeństwa.

 

Aby praca wzrokowa była optymalna i bezpieczna, stanowisko pracy musi być oświetlone w sposób zapewniający wygodę widzenia. Oznacza to, że musi spełniać następujące warunki:

  • zdolność rozróżniania szczegółów musi być pełna,
  • spostrzeganie powinno być sprawne, pozbawione ryzyka dla człowieka,
  • spostrzeganie nie może prowadzić do odczucia pewnej przykrości, niewygody i nadmiernego zmęczenia.

Oświetlenie występujące na stanowiskach pracy dzieli się na naturalne (dzienne) i sztuczne (elektryczne). Ze względów profilaktycznych najlepszym oświetleniem dla człowieka jest oświetlenie naturalne. Musi być ono jednak wspomagane przez oświetlenie sztuczne (w ciągu dnia, o zmierzchu, w nocy).

W pomieszczeniach pracy stałej należy zapewnić oświetlenie dzienne. Możliwe jest również oświetlenie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:
  • oświetlenie światłem dziennym jest niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji,
  • jest ono uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tych pomieszczeń w obiekcie podziemnym lub części budynku pozbawionej oświetlenia naturalnego,
  • w przypadku pomieszczeń będących miejscami pracy stałej dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym zostanie uzyskana zgoda właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydana w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33147 )
Array ( [docId] => 33147 )