W zakładzie pracy powinny być wyraźnie zapisane numery alarmowe

Data: 18-10-2013 r.

Najważniejsze w każdej akcji ratowniczej jest możliwie szybkie uzyskanie pomocy specjalistycznej, tak aby okres działań przedmedycznych skrócić do niezbędnego minimum. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie numery alarmowe były wyraźnie zapisane w widocznym miejscu w zakładzie pracy.

Szansa na przeżycie ofiar wypadków przy pracy zależy w pierwszej kolejności od natychmiastowej pomocy udzielonej przez osoby obecne na miejscu zdarzenia. Nawet ciężko poszkodowani mogą zostać uratowani, o ile zostaną podjęte natychmiastowe działania podtrzymujące ich życie.

Kodeks pracy nakłada tu na pracodawcę obowiązki polegające na zapewnieniu środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy, wyznaczeniu i szkoleniu pracowników do jej udzielania, zapewnieniu łączności z wyspecjalizowanymi służbami zewnętrznymi oraz informowaniu pracowników i wszystkich pracujących na terenie pracodawcy o zagrożeniach, sposobach przeciwdziałania oraz organizacji pierwszej pomocy w razie wypadku.

Dlatego przy aparacie telefonicznym w firmie powinny znajdować się wyraźnie zapisane wszystkie numery alarmowe (np. 99 – linia miejska, 00 – centrala telefoniczna, 77 – ochrona, 88 – zakładowa straż pożarna, 01 – dyrektor zakładu itp.). W całym kraju można dzwonić na numer ratunkowy 112, również z telefonów komórkowych. Każdy dzwoniący zostanie bezpłatnie połączony z placówką powiadamiania ratunkowego. Warto jednak pamiętać, że dotychczasowe numery alarmowe w dalszym ciągu funkcjonują.

W razie zagrożenia można więc dzwonić również na numery 997 – Policja, 998 – Państwowa Straż Pożarna i 999 – Pogotowie Ratunkowe.

Można również korzystać z łączności krótkofalowej za pomocą takich urządzeń, jak na przykład radia CB, czy radiotelefony.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24472 )
Array ( [docId] => 24472 )