Darmowe e-booki - BHP
Prewencja COVID-19 w ramach szkoleń bhp
Szkolenia bhp powinny zapewnić ich uczestnikom zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy, które mogą powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy, oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi. Powyższa zasada wynikająca z rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp oznacza, że w ramach szkoleń bhp niezbędne jest uwzględnienie (...)
Kontrola pracownika zdalnego w jego własnym domu
Przepisy o pracy zdalnej nie dają pracodawcy możliwości kontroli pracownika w jego własnym domu. Praca zdalna to co innego niż telepraca, więc kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy też nie wchodzi w grę. Pracownik jednak może zgłosić pracodawcy brak możliwości wykonywania pracy zdalnej, ze względu na warunki osobiste, materialne (...)
Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego o COVID-19 – praktyczny wzór
Praca bez względu na jej charakter czy miejsce wykonywania wiąże się z charakterystycznymi dla siebie zagrożeniami. Kluczowym elementem zapewnienia pracownikom należytego poziomu bezpieczeństwa jest konieczność dokonania przez pracodawcę oceny ryzyka zawodowego, której rezultatem powinno być sprowadzenie ryzyka związanego z wykonywaną pracą do akceptowalnego poziomu – czyli takiego, w ramach którego (...)
Zgoda na kontrolę zdalną lub hybrydową – za i przeciw
Epidemia COVID-19 spowodowała zmiany w formie przeprowadzania czynności kontrolnych przez inspektorów pracy. Potrzebna jest zgoda na kontrolę zdalną lub hybrydową udzielona inspektorowi pracy przez pracodawcę. Zatem zarówno pracodawca, jak i pracownicy służby bhp powinni wiedzieć, jakie argumenty przemawiające za wyrażeniem (lub nie) zgody na kontrolę zdalną lub hybrydową. Ważną kwestią (...)
Jak zorganizować pracę w warunkach pandemii – zalecenia dla pracodawców
Główny Inspektor Pracy wydał 6 maja 2020 r. zalecenia dla pracodawców, których zastosowanie pozwoli zakładom pracy (obecnie prowadzącym działalność głównie na zasadzie pracy zdalnej) na powrót do funkcjonowania jak w stanie sprzed epidemii. To pracodawcy jednak – ostatecznie – będą odpowiedzialni za przygotowanie i przyjęcie konkretnych procedur zapewniających pracownikom optymalne (...)
Koronawirus a BHP
odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pracowników służby bhp
W czasie epidemii koronawirusa realizowanie obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy jest wyzwaniem, zarówno dla pracodawców, jak i służby bhp. Nasuwa się wiele pytań o zapewnienie właściwych warunków pracy. W tej publikacji zebraliśmy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez specjalistów ds. bhp. Eksperci z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (...)
Postępowanie powypadkowe w czasie epidemii
W okresie epidemii, podobnie jak w każdym innym przypadku, może dojść do wypadku przy pracy. Niestety epidemia koronawirusa oraz ograniczenia z nią związane z całą pewnością nie usprawniają procedury powypadkowej. Jak zatem przeprowadzić postępowanie powypadkowe zgodnie z przepisami, ale i bezpieczne dla jego uczestników? Co zrobić aby dotrzymać wyznaczonych terminów (...)
Koronawirus – zalecenia PIP nie tylko dla pracodawcy i pracownika
Główny Inspektorat Pracy opublikował „Wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem”. Znalazły się w nich odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania przepisów prawa pracy w relacjach między pracodawcą a pracownikami. Warto uzupełnić, że mają one zastosowanie również wobec osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego. Szkoda, że wyjaśnienia PIP nic o (...)
Home office w czasie epidemii koronawirusa – co to takiego i czy zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad i przepisów bhp
Praca wykonywana zdalnie poza siedzibą pracodawcy czy jego jednostką organizacyjną, taką jak oddział czy filia, staje się coraz bardziej popularna. W czasie epidemii koronawirusa premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zachęcał pracodawców do organizacji pracy w nowych warunkach. Kodeks pracy reguluje telepracę, jednak w powszechnym użyciu funkcjonuje coś, co określa się pojęciem (...)
Jak wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Praktyczny przewodnik
Statystyczna karta wypadku to bardzo ważny dokument, niezbędny do określenia kierunków działalności profilaktycznej w skali firmy, regionu i państwa. Oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz określenia kierunków i zadań w zakresie działań profilaktycznych w zakładzie pracy, regionie (województwie), jak również w skali całego kraju dokonywane są między innymi na (...)