Zasady doboru przewodów w zależności od obciążenia prądowego

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-04-18 r.
Ocena:

W ebooku zostały przedstawione zasady doboru przewodów według wskazówek podanych w normie PN-IEC 60364-5-523:2001. W normie podano wymagania mające na celu zapewnienie odpowiedniej trwałości żył i izolacji poddawanych działaniu cieplnemu płynącego długotrwale prądu. Obejmuje ona przewody nieopancerzone o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV prądu przemiennego lub 1,5 kV (...)

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-04-18 r.
Ocena:

Jak powszechnie wiadomo pracodawca musi oceniać i dokumentować ryzyko związane z wykonywaną pracą, stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko oraz informować pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi. Niestety oceniając ryzyko zawodowe bardzo często zapominamy o kwestiach ergonomii. Natomiast aby ocena ryzyka zawodowego była właściwe przeprowadzona nie można (...)

Sposoby przeciwdziałania mobbingowi

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-03-12 r.
Ocena:

Wydalałoby się, że mobbing nie jest tematem interesującym służby bhp, jednak rola służby bhp jest niezwykle istotna w walce z mobbingiem. Działania służby bhp zyskują ogromne znaczenie, tzn. służba bhp może być propagatorem zmian, które będą miały na celu wyeliminowanie wszelkich negatywnych zachowań ze środowiska pracy. Jednak, aby pomóc pracownikom (...)

Omówienie tematyki związanej z magazynowaniem gazów technicznych

W czasie szkolenia bhp
Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-03-10 r.
Ocena:

W czasie szkolenia okresowego pracownika wykonującego prace w magazynie gazów technicznych należy go zapoznać z informacjami, jakie zebraliśmy w tym artykule. Chodzi przede wszystkim o kwestie techniczne butli z gazem. Wysokie ciśnienie wewnątrz butli (często ponad 100 barów) oraz właściwości palne i wybuchowe niektórych gazów powodują, że wymagania dla bezpiecznego ich (...)

Zmiany w wykazie norm powołanych w WT 2018

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-02-09 r.
Ocena:

Od początku roku 2018 obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych dla osób związanych z budownictwem, w tym elektryków. W ebooku omawiamy ważne dla elektryków zmiany w rozporządzeniu. Przede wszystkim w wykazie norm dołączonym jako załącznik (...)

Zagrożenia mechaniczne w gospodarstwie rolnym

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-02-09 r.
Ocena:

Prace w gospodarstwie rolnym odznaczają się niezwykłą różnorodnością – niespotykaną w żadnej innej branży. Wykonywane są przy użyciu rozmaitych maszyn i urządzeń technicznych, w różnych miejscach i warunkach – co powoduje, że środowisko pracy, jakim jest szeroko rozumiane gospodarstwo rolne, charakteryzuje się szczególnie dużą liczbą zagrożeń. Obok zagrożeń chemicznych, biologicznych, (...)

Kwestie dozoru technicznego, a obowiązki bhp – wybrane zagadnienia

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-02-08 r.
Ocena:

Rolą pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Składa się na to wiele obowiązków, a jednym z nich jest wyposażenie zatrudnionych we właściwy sprzęt do wykonywania umówionej pracy. Całkiem spora grupa prac jest wykonywanych przy użyciu urządzeń stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Część z nich podlega dozorowi technicznemu realizowanemu (...)

Bezpieczeństwo i higiena pracy zimą

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2018-02-08 r.
Ocena:

Obowiązki jakie musi pełnić pracodawca, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki w pracy w okresie zimowym, wynikają z przepisów Kodeksu pracy, rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niektórych przepisów dotyczących bhp dla poszczególnych grup zawodowych czy miejsc wykonywania prac. Z niniejszego e-booka dowiesz się: Jakie są obowiązki pracodawców, (...)

Zmiany w przepisach w zakresie ręcznych prac transportowych

Poznaj nowe normy obciążenia fizycznego dla kobiet, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów.
Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2017-07-24 r.
Ocena:

Od 1 maja 2017 r. obowiązują nowe normy dotyczące obciążenia fizycznego, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów, dla kobiet niebędących w ciąży lub w okresie karmienia piersią. W niektórych przypadkach modyfikacji uległy normy dźwigania odnoszące się również do mężczyzn. Zobacz, jakie zmiany wprowadziło jeszcze rozporządzenie ministra rodziny, pracy i (...)

Modernizacja instalacji elektrycznych w budynkach z wielkiej płyty

Kategoria: BHP i instalacje
Data: 2017-04-06 r.
Ocena:

Instalacje elektryczne w blokach z wielkiej płyty nie odpowiadają aktualnym potrzebom przeciętnego gospodarstwa domowego i często są w złym stanie technicznym. Ich dostosowanie do zwiększonego zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz obecnych przepisów wiąże się z koniecznością wymiany pionów, rozdzielnic administracyjnych, zabezpieczeń odgałęzień do mieszkań oraz w wielu przypadkach także linii (...)

Polecamy kancelarię:

Array ( [idCategory] => 1284 [tagname] => bhp-i-instalacje )
Array ( [idCategory] => 1284 [tagname] => bhp-i-instalacje )

Array ( [idCategory] => 1284 [tagname] => bhp-i-instalacje )