Co trzeci Polak dobrze ocenia fundusze inwestycyjne

Kategoria: Fundusze
Data: 26-11-2013 r.

Polacy dobrze oceniają fundusze inwestycyjne i traktują je jako inwestycję długoterminową. Tak wynika z najnowszego badania „Wizerunek funduszy inwestycyjnych” przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami.

Zrealizowane w październiku badanie pokazuje, że co ósmy Polak posiada doświadczenie z funduszami inwestycyjnymi (inwestował w przeszłości lub inwestuje obecnie).

Polacy uważają fundusze inwestycyjne za dobrą formę lokowania pieniędzy. Najlepiej fundusze oceniają jednak osoby młode. Osoby starsze mają natomiast częściej problemy z oceną tej formy inwestycji. Dla młodych pojęcia tj. giełda czy fundusze są znacznie bliższe niż dla osób z pokolenia ich rodziców. Słyszą o tym w telewizji, czytają w internecie lub prasie, uczą się na lekcjach przedsiębiorczości w szkole, dlatego w sposób naturalny dopuszczają możliwość takiej właśnie formy inwestowania kapitału.

Do grona inwestorów należą przede wszystkim osoby młode (do 35 roku życia) i posiadające wyższe wykształcenie. Fundusze inwestycyjne w oczach Polaków to inwestycja długoterminowa, kojarzona z profesjonalnym zarządzaniem środków. Z badania wynika, że opinie o funduszach i plany inwestycyjne są często kształtowane pod wpływem dotychczasowych doświadczeń inwestorów. Osoby, które obecnie posiadają jednostki uczestnictwa dużo częściej od pozostałych postrzegają fundusze jako inwestycję dla każdego oraz inwestycję długoterminową. Częściej też kojarzą fundusze z dużymi zyskami niż z dużymi stratami oraz zamierzają inwestować w przyszłości.

Doświadczenia w zakresie inwestowania w fundusze inwestycyjne ma 13% respondentów, z czego mniej niż połowa (6%) to osoby aktualnie posiadające jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, a pozostali (7%) posiadali je w przeszłości.

Zdecydowana większość (88%) badanych deklaruje, że nie zamierza inwestować w funduszach inwestycyjnych. Plany inwestowania w funduszach inwestycyjnych ma 7% dorosłych Polaków, a co dwudziesty (5%) nie potrafi jednoznacznie zająć stanowiska w tej kwestii.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 października 2013 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: IZFiA

Piotr Kowalski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33167 )
Array ( [docId] => 33167 )