Jak działają dystrybutorzy jednostek uczestnictwa

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Dystrybucja jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych to element szczególnie zasługujący na uwagę. Od skutecznej dystrybucji zależy bowiem sukces, jaki na rynku mogą odnieść poszczególne TFI. Jest i druga strona medalu. Efektywna sieć dystrybucji, to dla klientów łatwy dostęp do usług inwestycyjnych – w tym zarówno możliwości kupna jednostek, jak i późniejszego ich umorzenia.

Warto bliżej przyjrzeć się mechanizmom rozprowadzania na rynku jednostek uczestnictwa. Po pierwsze, w tym segmencie może działać jedynie podmiot, który uzyskał już zgodę Komisji Nadzoru Finansowe na taki właśnie obrót.

Procedury są tutaj bardzo surowe i nakładają szereg obowiązków na dystrybutorów. Ich złamanie może grozić poważnymi konsekwencjami, w tym np. cofnięciem pozwolenia na działalność rynkową, związaną z obrotem jednostkami. Jest to ważne z punktu widzenia klienta, który nabywając udziały w określonym funduszu, musi czuć się w pełni bezpiecznie.

Tu należy zwrócić uwagę, w jaki sposób TFI mogą dystrybuować jednostki uczestnictwa? Sposobów jest kilka – oczywiście wszystkie gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo obrotu.

Zgodnie z procedurami, dystrybucja może się więc odbywać bezpośrednio przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które zarządza określonymi funduszami.

 

Do tego celu może zostać również wykorzystany bank, który posiada odpowiednie uprawnienia i wspomnianą już zgodę KNF. Tutaj możemy mieć do czynienia zarówno z instytucją krajową, jak też podmiotem zagranicznym.

Oczywiście w tej działalności nie może zabraknąć domów maklerskich, które oprócz swojego podstawowego zakresu – czyli obrotu instrumentami finansowymi na rynku – mają także możliwość przyjmowania zleceń nabycia i odkupywania jednostek funduszy.

Na tym rynku mogą również działać inne, wyspecjalizowane podmioty, które również uzyskały niezbędne pozwolenia organów nadzorczych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24657 )
Array ( [docId] => 24657 )