Ryzyko nieterminowej wypłaty środków i błędnego wyboru funduszu

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-08-2012 r.

Każdy nabywca jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych musi się liczyć z tym, że moment umorzenia lokaty nie będzie się pokrywał się terminem wypłaty środków przez TFI. Rozczarowaniem dla uczestnika funduszu może być także błędny wybór portfela, który nie przyniesie oczekiwanych zysków lub stanie się przyczyną poważnych strat.

Dlatego tak istotnym elementem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest wcześniejsze, skrupulatne zaplanowanie kolejnych kroków na rynku kapitałowym.

Musimy pamiętać, że fundusze inwestują w określone instrumenty finansowe (np. akcje, obligacje), których zakup lub sprzedaż, a następnie rozliczenie podlega – zgodnie z przepisami - określonemu harmonogramowi. W zależności od rodzaju instrumentu, sprzedaż jest rozliczana na drugi lub na trzeci dzień od daty transakcji.

W efekcie, ważne jest konkretne zaplanowanie daty umorzenia – tak, aby uniknąć późniejszego rozczarowania, związanego z brakiem środków na koncie. Jeżeli gotówka będzie nam potrzebna np. na początku przyszłego miesiąca, to nie czekajmy na złożenie dyspozycji do ostatniego dnia. Zróbmy to kilka dni wcześniej, dając czas instytucji finansowej na przeprowadzenie całej operacji.

Oczywiście koniunktura na rynku może nie sprzyjać błyskawicznemu umorzeniu jednostek, wpływając na niższą wycenę. W tej sytuacji – oczywiście przy założeniu, że nie potrzebujemy gotówki natychmiast – możemy poczekać na lepszy moment do zrealizowania transakcji.

Drugi element – równie ważny – to właściwy wybór funduszu. Nie łudźmy się, że wybierając portfel metodą na „chybił, trafił”, osiągniemy duże korzyści. Musimy wcześniej dokładnie rozpoznać własne potrzeby, związane z oczekiwanym zyskiem i akceptowanym poziomem ryzyka, ale także dokładnie prześwietlić profil interesującego nas funduszu.

Pamiętajmy, że zły wybór portfela inwestycyjnego istotnie zwiększy możliwość naszej porażki podczas lokowania kapitału w jednostki uczestnictwa.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24683 )
Array ( [docId] => 24683 )