Co decyduje o sukcesie giełdowych inwestycji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Wbrew pozorom największym nieszczęściem początkującego inwestora nie jest dotkliwa porażka już na początku giełdowej przygody, ale właśnie pokaźny zarobek. Ten ostatni bowiem umacnia wiarę w nieprzeciętne możliwości gracza i jednocześnie usypia jego czujność – od tego już tylko krok do porażki.

Stąd tak ważne jest twoje przygotowanie do inwestycji. Po pierwsze musisz określić stopień akceptacji ryzyka, a co za tym idzie, także rodzaj najbardziej odpowiadającej Ci inwestycji. Może ona być np. agresywna (mająca na celu osiągnięcie jak największego zysku, przy jednoczesnej akceptacji wysokiego ryzyka), bezpieczna (stabilny zysk, przy niskim ryzyku) lub mieszana (połączenie obu już wspomnianych – np. zakup akcji i obligacji).

Bardzo ważny jest również cel inwestycji (zwiększenie kapitału, ochrona kapitału, stały bieżący dochód), a także jej okres związany z ewentualną koniecznością wycofania gotówki (krótkoterminowy, średnioterminowy, długoterminowy). Po drugie, musisz realizować swoją strategię i pozbyć się takich cech, jak: chciwość i strach. W efekcie nawet dalszy wzrost cen akcji, czy ewentualny spadek nie może Cię odwieść od zaplanowanej wcześniej decyzji sprzedaży bądź kupna papierów.

Pamiętaj także, ze inwestując na giełdzie startujesz do wyścigu po zarobek z innymi podobnymi do ciebie graczami. Stąd tak ważna jest strategia inwestycyjna (musisz dokładnie wiedzieć, kiedy chcesz wejść na rynek i kiedy go opuścić) - jednocześnie nie poddając się nastrojom panującym na parkiecie.

Trzymanie się wyznaczonej wcześniej strategii inwestycyjnej ma szczególnie ważne znaczenie, bowiem inwestorzy w określonych sytuacjach reagują bardzo podobnie, tworząc tzw. zachowania stadne. W czasie wzrostów wszyscy kupują, w czasie spadków sprzedają – ty jednak musisz kontrolować emocje i działać wbrew tłumowi.

Aby ograniczyć ryzyko potencjalnych strat możesz także stosować odpowiednie zlecenia zabezpieczające cię przed niekorzystnymi zmianami na rynku (np. gwałtownym spadkiem). Podobne zlecenia można także stosować w sytuacji, kiedy następują wzrosty, a ty mimo nakreślonej wcześniej strategii, nie potrafisz podjąć szybkiej decyzji o sprzedaży papierów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24710 )
Array ( [docId] => 24710 )