Co to jest Europejski Kodeks Postępowania

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Europejski Kodeks Postępowania to ważny dokument dla funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce. Skupia zasady postępowania w zakresie rozliczeń i rozrachunków odnośnie prowadzonego przez europejskie giełdy obrotu papierami wartościowymi. Zapisy kodeksu kładą również zdecydowany nacisk na zachowanie przez instytucje finansowe odpowiedniej przejrzystości w pobieranych opłat.

Stąd tak istotna rola Europejskiego Kodeksu Postępowania w procesie rozwoju odpowiednich regulacji na poszczególnych rynkach kapitałowych, ale również jego znaczący wpływ na proces integracji wszystkich platform obrotu papierami wartościowymi w Europie.

Nie zapominajmy, że kodeks ma wpływać nie tylko na przejrzystość działania giełd (w tym głównie poziomu kosztów zawieranych na rynku transakcji), ale także kreować pozytywne trendy wśród instytucji rozliczeniowo-depozytowych. W tym ostatnim przypadku również chodzi o jasny i jednocześnie przejrzysty system opłat, a także kosztów rozliczeń i rozrachunku.

Kodeks został podpisany 7 listopada 2006 roku przez Europejską Federację Giełd (FESE), Europejskie Stowarzyszenie Izb Rozliczeniowych (EACH) oraz Europejskie Stowarzyszenie Depozytów Papierów Wartościowych (ESCDA).

Z kolei Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie złożyła deklarację przyjęcia zasad zawartych w europejskim dokumencie 31 października 2006 roku.

Następnym krokiem ze strony naszego operatora było wdrożenie poszczególnych zapisów kodeksu. Jako pierwszy element (do końca grudnia 2006 roku) została zapewniona odpowiednia przejrzystość w zakresie cen i opłat.

W następnym etapie został umożliwiony dostęp i stworzono warunki do współpracy operacyjnej z innymi platformami (koniec lipca 2007 roku).

I jako element końcowy, w styczniu 2008 roku rozdzielono usługi związane z zawieraniem transakcji, rozliczeniami i rozrachunkiem oraz odpowiednio dostosowano zasady księgowości do nowych realiów rynkowych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24805 )
Array ( [docId] => 24805 )