Czy wraz z rachunkiem można otrzymać bezpłatny dostęp do notowań

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-07-2012 r.

Zazwyczaj wraz z uruchomieniem rachunku maklerskiego otrzymujesz bezpłatny dostęp do giełdowych notowań. Dzięki temu masz bezpośredni i szybki dostęp do tabeli z kursami, informującej o błyskawicznie zmieniających się cenach. Choć i tutaj często zdarza się, że dane jakie otrzymasz są publikowane z 15-min. opóźnieniem czasowym.

Z drugiej jednak strony dostęp do bardziej rozbudowanych serwisów, zawierających np. dane w czasie rzeczywistym czy artykuły agencji informacyjnych, jest płatny. Tutaj – w zależności od indywidualnych potrzeb inwestorów - brokerzy często oferują swoim klientom kilka pakietów usług zróżnicowanych cenowo.

Jeżeli chodzi o dostęp do bieżących notowań, to preferencje mają szczególnie najwięksi klienci, dysponujący pokaźnym portfelem. Trudno się dziwić takiej właśnie strategii domów maklerskich, które zdecydowanie obsypują przywilejami graczy, generujących największe zyski dla brokera.

Oczywiście dla osób, które nie są aż tak bardzo aktywne na rynku bądź nie dokonują transakcji w krótkich odstępach czasu (np. nie grają pod tzw. day-trading) rozwiązaniem może być śledzenie notowań bezpośrednio na stronie internetowej warszawskiej giełdy. Standardowo są one opóźnione o 15 minut w stosunku do rzeczywistych notowań (dostęp on-line jest usługą płatną).

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku bezpłatnych serwisów informacyjnych (również opóźnienie 15-min.), które specjalizują w relacjonowaniu wydarzeń gospodarczych i finansowych. Dodatkowo prezentują także analizy, komentarze i rekomendacje specjalistów z rynku kapitałowego.

Aby chociaż mieć podgląd do bieżących notowań, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, można np. śledzić serwisy informacyjne w programach telewizji biznesowych. W tym przypadku zazwyczaj w dole ekranu, na ruchomym pasku pojawiają się notowania on-line, które bez żadnego problemu można śledzić przez cały dzień podczas trwania sesji giełdowej.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24827 )
Array ( [docId] => 24827 )