Nowe instrymenty finansowe na GPW

Kategoria: Giełda
Data: 25-10-2013 r.

Giełda Papierów Wartościowych wprowadziła nowe instrumenty finansowe na rynku terminowym, są to kontrakty na stawkę depozytów międzybankowych WIBOR i obligacje skarbowe. Władze GPW liczą, że nowe kontrakty futures będą się cieszyć powodzeniem. Ale wcześniejsze doświadczenia z tego typu instrumentami nie skłaniają do nadmiernego optymizmu.

GPW ma nadzieję na sukces dwóch nowych instrumentów, które zostały wprowadzone do obrotu 18 października. Kontrakty na obligacje skarbowe warszawska giełda po raz pierwszy wprowadziła do obrotu 14 lutego 2005 r. Zrezygnowano z ich notowań trzy lata później, ze względu na niskie zainteresowanie inwestorów.

W tym czasie miesięczne obroty tym instrumentem wahały się od kilkudziesięciu do kilkuset kontraktów. Obecnie jednak pochodne na WIBOR i obligacje startują w zupełnie innych, bardziej im sprzyjających warunkach. Rynek obrotu obligacjami jest dziś znacznie bardziej rozwinięty, niż kilka lat temu.

 

Obydwa instrumenty, czyli zarówno kontrakty na obligacje, jak i na stawki WIBOR, są narzędziem niezwykle przydatnym. Rozszerzają znacznie konstruowanie i realizację strategii oraz umożliwiają zarówno efektywne reagowanie na rynkowe sygnały oraz zmiany na rynku stóp procentowych, jak i zabezpieczenie się przed niekorzystnym wpływem tych wahań na wartość portfela. Kontrakty na stawki WIBOR powinny być szczególnie użyteczne przede wszystkim dla kredytobiorców, którzy za ich pomocą mogliby zabezpieczać się przed wzrostem kosztów finansowania działalności w momencie gdy rynkowe stopy procentowe idą w górę, a w szczególności gdy zwiększają się stawki rynku międzybankowego, stanowiące podstawę ustalania oprocentowania kredytów, ale także oprocentowania obligacji. Byłby to instrument interesujący także dla banków oraz dla funduszy inwestycyjnych (funduszy obligacji), a także dla emitentów obligacji.

Potencjalnie więc różnorodność i liczba podmiotów zainteresowanych korzystaniem z obu rodzajów kontraktów, powinna gwarantować sukces tych instrumentów. Podstawowym dla nich problemem jest jednak płynność handlu. Dodatkowymi czynnikami ograniczającymi, które mają kluczowe znaczenie dla obrotu kontraktami, są zmienność notowań oraz istnienie różnic zdań uczestników obrotu w kwestii kierunku rynkowych tendencji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24937 )
Array ( [docId] => 24937 )