Polskie indeksy giełdowe w gronie najlepszych na świecie

Kategoria: Giełda
Data: 02-10-2013 r.

W trzecim kwartale tego roku najlepszym indeksem giełdowym świata okazał się wskaźnik w Wenezueli. Mocno zwyżkowały giełdy w Hiszpanii, Grecji i Argentynie. Indeksy z warszawskiej giełdy radziły sobie znakomicie, a mWIG40, sWIG80, a nawet WIG, znalazły się w ścisłej światowej czołówce.  

Indeks giełdy w Wenezueli, mimo że w minionym kwartale radził sobie najlepiej, to jednak nie w pełni odzwierciedla sytuację prawdziwej gospodarki rynkowej. Warto natomiast zainteresować się parkietem argentyńskim, gdzie zwyżka w skali ostatnich trzech miesięcy sięgnęła 59 proc. (bez uwzględnienia wyników ostatniej wrześniowej sesji). Argentyński indeks Merval idzie w górę już od ponad roku (łącznie zyskał 123 proc.).

Trzeba też wspomnieć, że w Argentynie echa bankructwa sprzed ponad dziesięciu lat jeszcze do końca nie wybrzmiały. Mowa tu nie tylko o toczących się procesach przeciw Argentynie przez kilka funduszy inwestycyjnych o zwrot niespłaconych długów z 2001 r., ale także o podejrzenie stosowania przez tamtejszy rząd kreatywnej sprawozdawczości, mogącej skrywać faktyczny stan gospodarki i finansów państwa.

Bardzo dobrze radzą też jednak sobie bankruci całkiem świeżej daty: indeks w Atenach zyskał 21,5 proc. W trzecim kwartale można było obserwować już trzecią, wcale nie najdłuższą i nie najmocniejszą, falę wzrostową na greckiej giełdzie. Poprzedni zryw, trwający od kwietnia do maja, wyniósł tamtejszy indeks w górę o prawie 29 proc. Odreagowanie załamania, związanego z finansowymi i gospodarczymi kłopotami kraju, rozpoczęło się w czerwcu ubiegłego roku i łącznie przyniosła zwyżkę o 116 proc.

Indeks w Madrycie zyskał 19 proc., ale podobnie jak grecka, także hiszpańska gospodarka nie ma solidnych podstaw. Szansę na poprawę obu gospodarek może dać zastrzyk kolejnej pomocy z zewnątrz (w przypadku Grecji) oraz złagodzenie restrykcji budżetowych w Hiszpanii.

Na czwartym miejscu, z dorobkiem 19 proc., znalazł się polski wskaźnik średnich spółek. Pierwsze miesiące roku nie były najłatwiejsze, jednak po trzech kwartałach amatorzy małych i średnich firm mogą cieszyć się zwyżką indeksu o 29 proc. Na tym dystansie mWIG40 jest wraz z sWIG80 (w klasyfikacji kwartalnej na szóstym miejscu, ze zwyżką o 28 proc.) również w ścisłej czołówce, ustępując jedynie Argentynie, Pakistanowi i Japonii. Wskaźnik niemieckich średniaków wzrósł w tym czasie o 26,5 proc. Na ósmym miejscu wylądował warszawski indeks szerokiego rynku, ze zwyżką o 13,5 proc.

Fakt, że wszystkie warszawskie główne indeksy znalazły się wśród dwudziestu najlepszych na świecie, świadczy o tym, że dominujący wśród mediów i sporej części analityków i obserwatorów rynku pesymizm w ocenie sytuacji na naszym parkiecie, jest nieuzasadniony.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24900 )
Array ( [docId] => 24900 )